
Od wielu lat Klub Globtrotera krąży po Podlasiu, a zaledwie raz, i to już dosyć dawno, zajrzeliśmy do stolicy regionu – Białegostoku.
Czas nadrobić to niedopatrzenie. A ponieważ Białystok nierozłącznie kojarzy się z Branickimi, wstąpimy też do ich letniego pałacu w Choroszczy.
Co zatem planujemy zobaczyć?

CHOROSZCZ
Dawny letni pałacyk Branickich po opuszczeniu go przez fundatorów trafił do rodziny Moesów. W roku 1840 Choroszcz stała się własnością fabrykanta Christiana Augusta Moesa i pozostawała we władaniu rodziny przemysłowców aż do wybuchu I wojny światowej. W trakcie działań wojennych pałac uległ zniszczeniu, wnętrza spłonęły prawie doszczętnie, z eleganckiej rezydencji pozostały tylko wypalone mury. Obiekt odbudowano dopiero w latach 60-tych XX wieku. W roku 1973 powstało tu Muzeum Wnętrz Pałacowych, które działa do dziś.
Sale urządzono częściowo w stylu epoki Branickich, częściowo w stylu siedzib zamożnych rodów przemysłowców wieku XIX, gromadząc meble i sprzęty, jakie mogłyby być używane przez rodzinę Moesów. Górne piętro służy też do wystaw czasowych.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

BIAŁYSTOK
Wizytę w Białymstoku rozpoczniemy od spaceru po parkach: Zwierzynieckim i Plantach. To nie tylko tereny zielone, ale też miejsca urozmaicone ciekawymi rzeźbami (m.in. słynne kamienne brzydactwo – PIES KAWELIN), pomnikami i fontannami.

Po drodze wstąpimy do Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. Warto tam zajrzeć nie tylko dla rzeźb znanego artysty, ale też dla samego obiektu. Muzeum powstało w roku 1992 i mieści się w drewnianej zabytkowej willi.
To jeden z niewielu drewnianych budynków Białegostoku zachowanych w tak świetnym stanie. Pierwotnie należał do mieszczańskiej rodziny Malinowskich. W 1889 willę kupił generał major Mikołaj Fiodorowicz baron von Driesen, po czym budynek został gruntownie wyremontowany i pięknie udekorowany.


Stąd przez Planty przejdziemy do nieodległej posiadłości reprezentacyjnej rodu Branickich. Okazały pałac otacza rozległy ogród barokowy. Pałac jest obecnie siedzibą uczelni medycznej i oczywiście w znacznym stopniu został przystosowany do działań edukacyjnych. Zachował jednak swój zabytkowy charakter, część budynku dostępna jest dla turystów.


Z ogrodów pałacowych już dosłownie kilkadziesiąt kroków na białostockie Stare Miasto.
Tam obiektami najbardziej zwracającymi uwagę są katedra i dawny ratusz przy Rynku Kościuszki.
Przy rynku zrobimy dłuższą przerwę na odpoczynek i posiłek. Miejsc, gdzie można zjeść przekąskę lub porządny obiad jest tu pod dostatkiem.

Po przerwie idąc dalej reprezentacyjną ulicą Lipową dojdziemy do cerkwi katedralnej św. Mikołaja i do modernistycznego kościoła św.Rocha, podziwiając po drodze pięknie odrestaurowane kamienice.
Na tym odcinku pojawią się też znane białostockie murale oraz kolejne ciekawe rzeźby i pomniki. O jednej z popularnych białostockich rzeźb ulicznych możecie poczytać tu 👉 KAMIENNA MASKA Z BIAŁOSTOCKIEJ ULICY


Spacer po Białymstoku skończymy przy katedrze i stąd powrócimy do Warszawy.
Wszystkiego, co w Białymstoku najciekawsze oczywiście nie obejrzymy, ale po prostu na więcej czas nie pozwoli. Tym bardziej, że przecież choć chwilę trzeba zostawić na tzw. czas wolny: kawę, lody, pamiątkowe zdjęcia, zakup pamiątek itp.😉🙂
Drugą część miasta oraz jego północne i zachodnie okolice (m.in.Tykocin) zostawiamy zatem na kolejną eskapadę.

Termin: 17.07. (niedziela)
Spotkanie grupy: godz. 7.00
Plac Bankowy, przy pomniku Słowackiego
Powrót: ok. 21.00
***
Koszt:
Standardowy: 195 zł
Z Kartą Globtrotera: 185 zł
—
Kalkulacja kosztów dla grupy ok. 15 osób.
Wycieczka odbywa się przy minimum 12 uczestnikach, z dopłatą do kosztów transportu (ok. 20 zł)
***
W kalkulacji uwzględniliśmy:
– przejazd autokarem/busem (zależnie od liczby osób);
– koszt wstępu do muzeum w pałacu Branickich w Choroszczy i zwiedzanie z przewodnikiem;
– koszt wstępu do muzeum Alfonsa Karnego w Białymstoku;
– zwiedzanie Białegostoku z przewodnikiem;
– obsługę pilota – przewodnika na całej trasie;
– ubezpieczenie.
***
Koszt nie obejmuje obiadu.
W trakcie zwiedzania Białegostoku będzie przerwa rekreacyjno-obiadowa w miejscu obfitującym w jadłodajnie.

***
Zgłoszenia przyjmujemy do 30 czerwca.
Później o ile zostaną wolne miejsca.
– – –
W zgłoszeniu prosimy podać:
imię i nazwisko, datę urodzenia (do ubezpieczenia wycieczkowego), numer telefonu komórkowego, swój adres mailowy.
UWAGA! Brak daty urodzenia w zgłoszeniu oznacza rezygnację z grupowego ubezpieczenia wycieczkowego.
***
Zgłoszenia:
tradycyjnie mailem na adres: klubglobtrotera@gmail.com
lub poprzez poniższy formularz zgłoszeniowy
⏬⏬⏬
Podobają Ci się moje pomysły tras zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.
Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.


5 myśli w temacie “Z BRANICKIMI POD RĘKĘ. Podlasie z Klubem Globtrotera”