KOZŁÓWKA. KLEJNOT LUBELSZCZYZNY

Pałac Zamoyskich w Kozłówce. Widok na pałac i dziedziniec wjazdowy. Foto: Liliana Kołłątaj

35 km na północ od Lublina, 9 km od Lubartowa i niecały kilometr od wsi Kamionka leży niewielka wioska Kozłówka. I pewnie mało komu byłaby znana, gdyby nie pewien obiekt, który rozsławił ją na całą Polskę. I nie tylko Polskę. To wspaniały XVIII-wieczny reprezentacyjny kompleks pałacowo-parkowy, uhonorowany w 2007 roku przez Prezydenta RP prestiżowym tytułem POMNIKA HISTORII. Jego historia wiąże się z dwoma znakomitymi nazwiskami możnych rodów arystokratycznych – Bielińskich i Zamoyskich.

Kozłówka brama wjazdowa pałacu

Kozłówka brama z herbem i zawołaniem
Kozłówka. Brama wjazdowa z herbem i zawołaniem rodu Zamoyskich. Foto: Liliana Kołłątaj

Dojechać tam najłatwiej własnym samochodem lub z wycieczką zorganizowaną. Dojazd indywidualny publiczną komunikacją z Warszawy jest, delikatnie mówiąc, nieco uciążliwy.

Kozłówka pałac Zamoyskich od strony ogrodu
Pałac Zamoyskich w Kozłówce. Widok od strony ogrodu. Foto: Liliana Kołłątaj

Wybudowany został w latach 1736 – 1742 przez wojewodę chełmińskiego Michała Bielińskiego, najprawdopodobniej według projektu sławnego architekta Józefa Fontany.
Czasy swej największej świetności pałac osiągnął za I ordynata, hrabiego Konstantego Zamoyskiego (1846-1923). Z tego też okresu pochodzi większość eksponatów oraz zachowany, głównie barokowy, wystrój wnętrz.
Po roku 1944 zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce stał się własnością Państwa Polskiego. Początkowo pełnił funkcję składnicy muzealnej Ministerstwa Kultury i Sztuki. Do krajowego rejestru zabytków kompleks w Kozłówce wpisany został 16 czerwca 1970 r. Od 1979 roku istnieje tu ogólnodostępne muzeum, a od roku 1992 w pałacu mieści się Muzeum Zamoyskich.
Pałac w Kozłówce zaskakuje i zachwyca bogatą kolekcją mebli, malarstwa, rzeźb i rzemiosła artystycznego z XVIII, XIX i początku XX wieku. 

Kozłówka pałac Zamoyskich biblioteka i sala bilardowa
Kozłówka, pałac Zamoyskich. Sala bilardowa i biblioteka. Foto Liliana Kołłątaj

W bogactwie ekspozycji i walorach całości kompleksu Kozłówka może śmiało konkurować z takimi sławami wśród zabytków polskich jak Wawel, Wilanów. Może się też z powodzeniem mierzyć z europejskimi historycznymi obiektami reprezentacyjnymi, takimi jak np. zamki nad Loarą czy Wersal. Ta najlepiej obecnie zachowana w Polsce rezydencja arystokratyczna wyróżnia się autentycznością architektury, wystroju i eksponatów, a także dbałością o zachowanie dawnego wyglądu zarówno pałacu jak też otaczającego parku.
W głównym obiekcie kompleksu – pałacu urządzono Muzeum Zamoyskich. Nie jest to jednak jedyna atrakcja kompleksu w Kozłówce.

Kozłówka rezydencja Zamoyskich
Ogród przypałacowy w Kozłówce szczególnie pięknie wygląda w porze kwitnienia kwiatów. Foto: Liliana Kołłątaj

Po sąsiedzku obejrzeć można powozownię. Niestety obowiązuje w niej zakaz fotografowania, ponieważ eksponowane są tam zbiory prywatne, więc eleganckich powodów Wam tu nie pokażę. Po drugiej stronie dziedzińca, w dawnych zabudowaniach gospodarczych urządzono jedyną w Polsce Galerię Sztuki Socrealizmu, prezentującą ok. 1600 eksponatów: rzeźb, rysunków, obrazów, grafik i plakatów.

Kozłówka Zbiory Muzeum Socrealizmu
Kozłówka. Ekspozycja w pawilonie Muzeum Socrealizmu. Foto: Liliana Kołłątaj

W przylegającym do budynku parku ustawiono wykonane w manierze socrealistycznej pomniki m.in. Bolesława Bieruta, Juliana Marchlewskiego, a także przeniesiony z Poronina pomnik Włodzimierza Ilicza Lenina.

Kozłówka Muzeum Socrealizmu
W dawnym budynku gospodarczym usytuowano Muzeum Socrealizmu. Foto Liliana Kołłątaj

Kozłówka. W Muzeum Socrealizmu obok pałacu Zamoyskich znajdziemy nawet Lenina z Poronina.🙂 Foto: Liliana Kołłątaj 

Od strony ogrodu do murów pałacu przylega wysoka kaplica z kopią nagrobka księżnej Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej, wzorowana na kaplicy pałacu królewskiego w Wersalu. Księżna Zofia pochowana została we Florencji, tam gdzie zmarła, tam też znajduje się oryginalny nagrobek.

Kozłówka. Kaplica przypałacowa. Kopia nagrobka Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej. Foto: Liliana Kołłątaj 

W oficynie zamkowej, po stronie powozowni, zorganizowano galerię, w której mają miejsce wystawy czasowe.
Park pałacowy – jak przystało na barokową rezydencję dzieli się na ogród francuski, bliżej pałacu i park romantyczny w dalszych rejonach kompleksu.

Kozłówka pałac Zamoyskich oficyna
Kozłówka. Dziedziniec pałacowy z ogrodem barokowym i jedna z oficyn. Foto Liliana Kołłątaj

Część parku za Galerią Socrealizmu i zabudowaniami gospodarczymi zajmuje ogród różany, który szczególnie pięknie prezentuje się w czerwcu. W roku 2022 Klub Globtrotera wybiera się ponownie do Kozłówki i w jej okolice, tym razem w środku lata – 24 lipca. Szczegóły na temat tej wycieczki znajdziecie w osobnej informacji.

PERŁY LUBELSZCZYZNY
Wycieczka Klubu Globtrotera „Perły Lubelszczyzny”.

Dla tych, którzy chcieliby się wybrać indywidualnie, mamy garść informacji praktycznych.

Wstęp  do obiektów muzealnych jest oczywiście płatny. Jest możliwość internetowego zakupu i rezerwacji biletów. Można wybrać, czy chcemy obejrzeć tylko pałac, czy wszystkie obiekty. można też zakupić karnet na wszystkie.  Karnet kosztuje 42 zł, bilet do pałacu: 30 zł (ceny na rok 2022). Są też oczywiście zniżki dla młodzieży i seniorów. Pałac zwiedza się tylko z przewodnikiem, przy czym wejścia są dość często. Zwiedzanie trwa ok. 50 minut.

Kozłówka Salon Czerwony

Kozłówka wnętrza pałacu Zamoyskich
Wnętrza pałacu Zamoyskich. Foto Liliana Kołłątaj

Kaplica pałacowa dostępna jest do zwiedzania bezpłatnie i bez przewodnika, w godzinach otwarcia Muzeum. Pozostałe obiekty przewidziane są do zwiedzania indywidualnego, bez ograniczeń czasowych. Jest także dzień wstępu wolnego do obiektów muzealnych, obowiązują jednak limity zwiedzania, tak jak w dni płatne. Planując wizytę z gratisem warto sprawdzić dokładny dzień, bo zmienia się to co roku, a także nawet w ciągu roku.  W dni bezpłatne pałac otwarty jest godzinach 10.00 -15.00. 

Kozłówka kaplica pałacowa
Kozłówka. Wnętrze kaplicy pałacowej. Foto Liliana Kołłątaj

Wizytę w Kozłówce warto jednak wcześniej zaplanować, by na miejscu nie doznać rozczarowania. Obiekt nie jest bowiem dostępny w miesiącach zimowych.  Zwykle pałac można było zwiedzać do końca listopada, od wtorku do niedzieli, w godzinach: 10.00 – 15.00, a latem do 17.00.  Warto pamiętać o rezerwacji biletów. Ze względów konserwatorskich obowiązują dzienne limity zwiedzających, co powoduje, że w sezonie letnim może brakować biletów wstępu do pałacu, który zwiedza się w grupach 25-osobowych.

Kozłówka zwiedzamy pałac Zamoyskich
Zwiedzamy pałac Zamoyskich. Foto: Liliana Kołłątaj

Park natomiast otwarty jest do zmierzchu i ogólnodostępny, bez opłat. Na spacer po parku warto przeznaczyć przynajmniej pół godziny,  bo jest to dość rozległy teren. Jeśli zaś traficie tam w porze kwitnie róż, to może zdarzyć się, że te pół godziny spędzicie tylko w ogrodzie różanym.🙂

Kozłówka ogród różany
Ogród różany przy pałacu w Kozłówce. Foto: Liliana Kołłątaj

Zadbano też o stronę praktyczną, istotną dla turystów. W bezpośrednim sąsiedztwie rezydencji można zaparkować samochody i autokary. Nie zapomniano też oczywiście o pamiątkach i toaletach. Natomiast zdecydowanie gorzej ma się sprawa jedzenia. W roku 2021 był w zasadzie tylko jeden bar w najbliższej okolicy, ok. 200 m. od bramy pałacu.

Kozłówka 04
Kozłówka. Plan rozmieszczenia obiektów. 

Kozłówka na mapie Lubelszczyzny

W sąsiedztwie rezydencji rozciąga się rozległy Kozłowiecki Park Krajobrazowy,  utworzony w 1990 roku na morenowej Wysoczyźnie Lubartowskiej, uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej.
Tym, których interesują informacje bardziej szczegółowe polecamy stronę oficjalną muzeum:  https://www.muzeumzamoyskich.pl/

Kozłówka pałac Zamoyskich elewacja od strony ogrodu
Kozłówka. Elewacja pałacu od strony ogrodu. Foto: Liliana Kołłątaj

Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.1 myśl w temacie “KOZŁÓWKA. KLEJNOT LUBELSZCZYZNY

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close