
35 km na północ od Lublina, 9 km od Lubartowa i niecały kilometr od wsi Kamionka leży niewielka wioska Kozłówka. I pewnie mało komu byłaby znana, gdyby nie pewien obiekt, który rozsławił ją na całą Polskę. I nie tylko Polskę. To wspaniały XVIII-wieczny reprezentacyjny kompleks pałacowo-parkowy, uhonorowany w 2007 roku przez Prezydenta RP prestiżowym tytułem POMNIKA HISTORII. Jego historia wiąże się z dwoma znakomitymi nazwiskami możnych rodów arystokratycznych – Bielińskich i Zamoyskich.

Dojechać tam najłatwiej własnym samochodem lub z wycieczką zorganizowaną. Dojazd indywidualny publiczną komunikacją z Warszawy jest, delikatnie mówiąc, nieco uciążliwy.

Wybudowany został w latach 1736 – 1742 przez wojewodę chełmińskiego Michała Bielińskiego, najprawdopodobniej według projektu sławnego architekta Józefa Fontany.
Czasy swej największej świetności pałac osiągnął za I ordynata, hrabiego Konstantego Zamoyskiego (1846-1923). Z tego też okresu pochodzi większość eksponatów oraz zachowany, głównie barokowy, wystrój wnętrz.
Po roku 1944 zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce stał się własnością Państwa Polskiego. Początkowo pełnił funkcję składnicy muzealnej Ministerstwa Kultury i Sztuki. Do krajowego rejestru zabytków kompleks w Kozłówce wpisany został 16 czerwca 1970 r. Od 1979 roku istnieje tu ogólnodostępne muzeum, a od roku 1992 w pałacu mieści się Muzeum Zamoyskich.
Pałac w Kozłówce zaskakuje i zachwyca bogatą kolekcją mebli, malarstwa, rzeźb i rzemiosła artystycznego z XVIII, XIX i początku XX wieku.

W bogactwie ekspozycji i walorach całości kompleksu Kozłówka może śmiało konkurować z takimi sławami wśród zabytków polskich jak Wawel, Wilanów. Może się też z powodzeniem mierzyć z europejskimi historycznymi obiektami reprezentacyjnymi, takimi jak np. zamki nad Loarą czy Wersal. Ta najlepiej obecnie zachowana w Polsce rezydencja arystokratyczna wyróżnia się autentycznością architektury, wystroju i eksponatów, a także dbałością o zachowanie dawnego wyglądu zarówno pałacu jak też otaczającego parku.
W głównym obiekcie kompleksu – pałacu urządzono Muzeum Zamoyskich. Nie jest to jednak jedyna atrakcja kompleksu w Kozłówce.

Po sąsiedzku obejrzeć można powozownię. Niestety obowiązuje w niej zakaz fotografowania, ponieważ eksponowane są tam zbiory prywatne, więc eleganckich powodów Wam tu nie pokażę. Po drugiej stronie dziedzińca, w dawnych zabudowaniach gospodarczych urządzono jedyną w Polsce Galerię Sztuki Socrealizmu, prezentującą ok. 1600 eksponatów: rzeźb, rysunków, obrazów, grafik i plakatów.

W przylegającym do budynku parku ustawiono wykonane w manierze socrealistycznej pomniki m.in. Bolesława Bieruta, Juliana Marchlewskiego, a także przeniesiony z Poronina pomnik Włodzimierza Ilicza Lenina.
Od strony ogrodu do murów pałacu przylega wysoka kaplica z kopią nagrobka księżnej Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej, wzorowana na kaplicy pałacu królewskiego w Wersalu. Księżna Zofia pochowana została we Florencji, tam gdzie zmarła, tam też znajduje się oryginalny nagrobek.

W oficynie zamkowej, po stronie powozowni, zorganizowano galerię, w której mają miejsce wystawy czasowe.
Park pałacowy – jak przystało na barokową rezydencję dzieli się na ogród francuski, bliżej pałacu i park romantyczny w dalszych rejonach kompleksu.

Część parku za Galerią Socrealizmu i zabudowaniami gospodarczymi zajmuje ogród różany, który szczególnie pięknie prezentuje się w czerwcu. W roku 2022 Klub Globtrotera wybiera się ponownie do Kozłówki i w jej okolice, tym razem w środku lata – 24 lipca. Szczegóły na temat tej wycieczki znajdziecie w osobnej informacji.

Dla tych, którzy chcieliby się wybrać indywidualnie, mamy garść informacji praktycznych.
Wstęp do obiektów muzealnych jest oczywiście płatny. Jest możliwość internetowego zakupu i rezerwacji biletów. Można wybrać, czy chcemy obejrzeć tylko pałac, czy wszystkie obiekty. można też zakupić karnet na wszystkie. Karnet kosztuje 42 zł, bilet do pałacu: 30 zł (ceny na rok 2022). Są też oczywiście zniżki dla młodzieży i seniorów. Pałac zwiedza się tylko z przewodnikiem, przy czym wejścia są dość często. Zwiedzanie trwa ok. 50 minut.

Kaplica pałacowa dostępna jest do zwiedzania bezpłatnie i bez przewodnika, w godzinach otwarcia Muzeum. Pozostałe obiekty przewidziane są do zwiedzania indywidualnego, bez ograniczeń czasowych. Jest także dzień wstępu wolnego do obiektów muzealnych, obowiązują jednak limity zwiedzania, tak jak w dni płatne. Planując wizytę z gratisem warto sprawdzić dokładny dzień, bo zmienia się to co roku, a także nawet w ciągu roku. W dni bezpłatne pałac otwarty jest godzinach 10.00 -15.00.

Wizytę w Kozłówce warto jednak wcześniej zaplanować, by na miejscu nie doznać rozczarowania. Obiekt nie jest bowiem dostępny w miesiącach zimowych. Zwykle pałac można było zwiedzać do końca listopada, od wtorku do niedzieli, w godzinach: 10.00 – 15.00, a latem do 17.00. Warto pamiętać o rezerwacji biletów. Ze względów konserwatorskich obowiązują dzienne limity zwiedzających, co powoduje, że w sezonie letnim może brakować biletów wstępu do pałacu, który zwiedza się w grupach 25-osobowych.

Park natomiast otwarty jest do zmierzchu i ogólnodostępny, bez opłat. Na spacer po parku warto przeznaczyć przynajmniej pół godziny, bo jest to dość rozległy teren. Jeśli zaś traficie tam w porze kwitnie róż, to może zdarzyć się, że te pół godziny spędzicie tylko w ogrodzie różanym.🙂

Zadbano też o stronę praktyczną, istotną dla turystów. W bezpośrednim sąsiedztwie rezydencji można zaparkować samochody i autokary. Nie zapomniano też oczywiście o pamiątkach i toaletach. Natomiast zdecydowanie gorzej ma się sprawa jedzenia. W roku 2021 był w zasadzie tylko jeden bar w najbliższej okolicy, ok. 200 m. od bramy pałacu.

W sąsiedztwie rezydencji rozciąga się rozległy Kozłowiecki Park Krajobrazowy, utworzony w 1990 roku na morenowej Wysoczyźnie Lubartowskiej, uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej.
Tym, których interesują informacje bardziej szczegółowe polecamy stronę oficjalną muzeum: https://www.muzeumzamoyskich.pl/

Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.
Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.


1 myśl w temacie “KOZŁÓWKA. KLEJNOT LUBELSZCZYZNY”