W CZERWONYM SALONIE I PO CZERWONYCH DYWANACH czyli U ZAMOYSKICH W KOZŁÓWCE

Pałac Zamoyskich w Kozłówce. Fronton reprezentacyjny od strony dziedzińca głównego. Foto: Liliana Kołłątaj

Kozłówkę i Muzeum Zamoyskich odwiedziliśmy z Klubem Globtrotera już kilkakrotnie. Ostatnio w czerwcu 2018 roku. I trzeba przyznać, że był to dobry wybór terminu, chyba najlepszy dla tego obiektu, bo wszystko wokół kwitło. A w szczególności róże.

Ogród Różany w Kozłówce, na terenie rezydencji Zamoyskich. Foto: Liliana Kołłątaj

Ale o różach może innym razem. Dziś zajrzyjmy do wnętrz muzealnych. W pałacu Zamoyskich wszystko zachwyca i oszałamia. Bez wątpienia Kozłówka kojarzyć będzie mi się długo z kolorem czerwonym. Czerwone róże, czerwone dywany… Bo zwiedzając chodzimy tylko po czerwonym dywanie i ciągle jest to przypominane: „proszę Państwa, proszę iść po czerwonym dywanie”. Czuliśmy się niemal jak gwiazdy filmowe. Te wspaniałe wnętrza… i ten czerwony dywan… I  Salon Czerwony. Ze wszystkich pomieszczeń robi chyba największe wrażenie. Zresztą zgodnie z zamierzeniem dawnych właścicieli.
To najbardziej reprezentacyjne, największe (114 m²) i najwyższe (9 m) pomieszczenie w pałacu. Nazwa pochodzi naturalnie od kolorystyki: czerwone kotary, czerwone materie na ścianach, czerwona tapicerka mebli.

Pałac Zamoyskich w Kozłówce. Salon Czerwony. Foto: Liliana Kołłątaj

Konstanty Zamoyski zgromadził tu wizerunki polskich królów i hetmanów portrety ordynatów i ordynatowych zamojskich. Jako że były to czasy, gdy Polską rządzili zaborcy galeria miała przesłanie patriotyczne, „ku pokrzepieniu serc”.
Uwagę zwracają zwłaszcza dwa portrety: hetmana i kanclerza Jana Zamoyskiego, twórcy ordynacji zamojskiej i potęgi rodu oraz jego czwartej żony Barbary z Tarnowskich (widoczne na zdjęciu poniżej, po prawej stronie).

Pałac Zamoyskich w Kozłówce. Salon Czerwony. Foto: Liliana Kołłątaj

W wyposażeniu wnętrza rzuca się w oczy olbrzymi piec z biało-niebieskich kafli, stojący w rogu. To jeden z trzech wykonanych na specjalne zamówienie. Obok na szafce porcelanowe figurki Chińczyków, bezwstydnie pokazujących języki i przy dotknięciu kiwających głowami.

Pałac Zamoyskich w Kozłówce. Salon Czerwony. Foto: Liliana Kołłątaj

Dwie półkoliste kanapy, ustawione na środku pokoju, tak by przyciągały wzrok, wykonała firma L. Mergenthaler z Warszawy. Zresztą, gdyby nawet stały w kącie, trudno byłoby ich nie zauważyć, tak są ogromne.

Pałac Zamoyskich w Kozłówce. Salon Czerwony. Foto: Liliana Kołłątaj

Ogólnego wrażenia dopełniają pozostałe meble, obrazy i lustra w kunsztownych, złoconych ramach oraz wspaniały żyrandol zwieńczony na suficie piękną sztukaterią. Żyrandole w pałacu to w ogóle oddzielny temat, wszystkie zachwycające, ogromne i oryginalne. Na każdy z tych żyrandoli gapiliśmy się po kilka minut, wpatrzeni niczym sroki w błyskotki.

Pałac Zamoyskich w Kozłówce. Salon Czerwony. Jeden ze wspaniałych pałacowych żyrandoli. W tle portrety hetmana Jana Zamoyskiego i jego żony Barbary z Tarnowskich. Foto: Liliana Kołłątaj

I oczywiście detale, bo przecież wiadomo, że to właśnie one nadają wyrazu każdemu pomieszczeniu. Mimo iście barokowego przepychu nie odczuwa się nadmiaru, a oczy koncentrują się na mniejszych dekoracjach, takich jak świeczniki, figurki, wazy i amfory, czy fantastyczna żardiniera.

Pałac Zamoyskich w Kozłówce. Salon Czerwony. Foto: Liliana Kołłątaj
Pałac Zamoyskich w Kozłówce. Drogocenne i kunsztowne „drobiazgi” w Salonie Czerwonym. Foto: Liliana Kołłątaj
Detal czyni atmosferę wnętrza. Przepiękna żardiniera w Salonie Czerwonym w Pałacu Zamoyskich w Kozłówce. Foto: Liliana Kołłątaj


Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.1 myśl w temacie “W CZERWONYM SALONIE I PO CZERWONYCH DYWANACH czyli U ZAMOYSKICH W KOZŁÓWCE

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close