KONSTANCIN Z TAMARĄ. Spacer z przewodnikiem

Konstancin, willa Mon Repos. Foto: Liliana Kołłątaj

Dzień jeszcze długi, wciąż dość ciepło, ale nie ma już upału. To idealne warunki na dłuższy spacer. Zaczęły już opadać liście i odsłaniają się widoki na wiele budowli, które latem skrywa gęstwina.

Konstancin. Willa Granke

A dodatkowym powodem jest ponowne otwarcie galerii VIlli La Fleur, po długim remoncie. W dodatku powiększonej o drugi obiekt – willę Granke.
I jeszcze na dokładkę z wystawą dzieł Tamary Łempickiej. Tamara Łempicka

Nasz kolejny konstanciński spacer z przewodnikiem, podobnie jak poprzednie, nie będzie klasycznym krótkim miejskim spacerkiem, a bardziej pieszą wycieczką po rozległych terenach Konstancina. Zaplanowaliśmy ją tak, by pełniej pokazać historię i współczesność tego miasta.
Dlatego też ponownie spędzimy w Konstancinie kilka godzin.
Ponieważ spacer będzie dość długi,w trakcie wycieczki planujemy też ok. półgodzinną przerwę odpoczynkową, z możliwością przekąski.

Skolimów Jerychonka

Współczesna nazwa nie oddaje w pełni realiów obecnych i historycznych. W praktyce bowiem dzisiejszy Konstancin to pięć miejscowości: Jeziorna, Konstancin, Skolimów, Chylice i Obory.
Spacer zaczniemy w rejonie Starej Papierni, która jest drugim najbardziej znanym obiektem Konstancina po Parku Zdrojowym z tężniami. Następnie sprawdzimy, czy rzeczywiście Konstancin wszędzie jest taki ekskluzywny, jak się o nim mówi. Odnajdziemy eleganckie wille z czasów carskich, które przetrwała do dziś, choć niestety w kiepskim stanie.
Później dotrzemy do zachodnich rejonów miasta, które istniały już wtedy, gdy uzdrowiska nie było jeszcze nawet w planach. To tu nad Jeziorką, już w XVIII w. istniał młyn wodny, którego budynek przetrwał do czasów współczesnych.
Tu w ostatnich latach XIX wieku, zanim jeszcze powstały w centrum Konstancina pierwsze pensjonaty, Wacław Preker rozpoczął parcelację gruntów dla letniska Skolimów. Tu, na pograniczu dwóch oddzielnych wówczas osad, równolegle z budową w centrum słynnej Hugonówki i Szwajcarki, powstawały malownicze rezydencje „Zagłobin” i „Złudzenie”. Obydwie istnieją nadal.
Od nich już tylko kilka minut spaceru dzieli nas od Parku Zdrojowego, do części Konstancina, uznawanej za najbardziej elegancką i ekskluzywną.
To w rejonie Parku prężnie rozwinęło się uzdrowisko i powstawały słynne konstancińskie rezydencje projektowane przez najlepszych polskich architektów dla warszawskiej śmietanki towarzyskiej. Obecnie z tymi willami nierzadko łączy się nazwiska z pierwszych stron gazet.
Wędrówkę po Konstancinie zakończymy zwiedzaniem galerii Villa La Fleur, gdzie obejrzymy kolekcję dzieł Ecole de Paris oraz najnowszą wystawę poświęconą Tamarze Łempickiej, na której znajdzie się ponad 70 obrazów i grafik autorstwa tej malarki oraz pamiątki z nią związane. Konstancin galeria Villa La Fleur
***
Spacer poprowadzi: Liliana Kołłątaj – blogerka, przewodniczka warszawska i mazowiecka.
Być może odwiedzą nas też goście specjalni z Konstancina.
***
Termin: 24.09., sobota

Na ten termin lista już zamknięta.
Zapraszamy na powtórki w październiku. Informacje o kolejnych terminach podamy wkrótce.

Spotkanie: godz.10.30
pętla autobusowa przy Metro Kabaty, przystanek autobusowy 710 (kierunek Konstancin – Chylice – Skolimów)
lub
godz.11.15.
przy wejściu do Starej Papierni w Konstancinie, od strony placu.

Posiadacze Karty Miejskiej mogą się nie martwić o bilety, gdyż cały rejon spaceru wchodzi w zakres I strefy. Osobom bez Karty Miejskiej sugerujemy zakup biletu dobowego.

Koszt: 60 zł / 50 zł *
w tym bilet wstępu do galerii sztuki Villa La Fleur i na wystawę „Tamara Łempicka a art deco” (30 zł/20 zł)
Z Kartą Globtrotera: 55 zł /45 zł *

* w koszcie uwzględniono różnice cen biletów wstępu do galerii, seniorom przysługują bilety ulgowe.

Bilety ulgowe:
– uczniowie i studenci do 26 roku życia posiadający ważną legitymację uczniowską/studencką;
– osoby powyżej 65 roku życia pod warunkiem okazania dokumentu tożsamości;
– kombatanci wojenni z ważną legitymacją kombatancką;
– osoby posiadające ważną legitymację emeryta lub rencisty, pod warunkiem jej okazania.


Płatność w trakcie wycieczki, gotówką u przewodnika. 


Ze względu planowane wejście do muzeum spacerować będziemy w grupie maksymalnie 10-osobowej.
Wobec tego na wycieczkę po Konstancinie obowiązują zgłoszenia. W zgłoszeniu prosimy podać rodzaj biletu.

Zgłoszenie wysłać można tradycyjnie na adres mailowy: klubglobtrotera@gmail.com
lub poprzez formularz na blogu klubowym pod poniższym linkiem
👇👇👇


Jeziorka w Skolimowie. Walory krajobrazowe doliny Jeziorki były jednym motywów decydujących o lokowaniu willi bogatych przemysłowców i finansistów w tej okolicy. Foto: Liliana Kołłątaj


Podoba Ci się pomysł takiej trasy zwiedzania? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach wycieczek, rajdów i spacerów historycznych Klubu Globtrotera.

* * * 

Zapraszamy także na nasze strony na Facebookuhttps://m.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://m.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/2 myśli w temacie “KONSTANCIN Z TAMARĄ. Spacer z przewodnikiem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close