KONSTANCIN Z TAMARĄ. Spacer z przewodnikiem

Konstancin, willa Mon Repos. Foto: Liliana Kołłątaj

Zaczęły już opadać liście i odsłaniają się widoki na wiele budowli, które latem skrywa gęstwina. To idealne warunki na dłuższy spacer po Konstancinie, w trakcie którego historia i architektura łączą się z przyrodą i relaksem.

Konstancin. Willa Granke

A dodatkowym powodem jest ponowne otwarcie galerii Villa La Fleur, po długim remoncie. W dodatku powiększonej o drugi obiekt – willę Granke.
I jeszcze na dokładkę z wystawą dzieł Tamary Łempickiej. Tamara Łempicka

Nasz kolejny konstanciński spacer z przewodnikiem, podobnie jak poprzednie, nie będzie klasycznym krótkim miejskim spacerkiem, a bardziej pieszą wycieczką po rozległych terenach Konstancina. Zaplanowaliśmy ją tak, by pełniej pokazać historię i współczesność tego miasta.
Dlatego też ponownie spędzimy w Konstancinie kilka godzin.
Ponieważ spacer będzie dość długi, w trakcie wycieczki planujemy też ok. półgodzinną przerwę odpoczynkową, z możliwością przekąski.

Konstancin. Willa Pod Dębem
Konstancin. Willa Pod Dębem. Foto: Liliana Kołłątaj

Współczesna nazwa nie oddaje w pełni realiów obecnych i historycznych. W praktyce bowiem dzisiejszy Konstancin to połączenie kilku dawniej oddzielnych osad: Jeziorny, Konstancina, Skolimowa, Obór i Chylic. Wszystkiego oczywiście w jednym spacerze nie zmieścimy. Tym razem skoncentrujemy się właśnie na Konstancinie -Jeziornej, czyli tej części najbardziej znanej i kojarzonej z tym miastem.
Spacer zaczniemy w rejonie Starej Papierni, która jest drugim najbardziej znanym obiektem Konstancina po Parku Zdrojowym z tężniami. 
To tu, prawie na pograniczu dwóch oddzielnych wówczas osad, Jeziorny i Skolimowa, powstała słynna Hugonówka. Niemal jednocześnie w Skolimowie zbudowano malownicze rezydencję Hugona Seydla „Zagłobin”, która istnieje do dziś. Ale tym razem tam nie dotrzemy, bo to już Skolimów, a nie Jeziorna. A do Skolimowa zaprosimy Was na kolejne spacery.😉🙂
Park Zdrojowy to część Konstancina, uznawana za najbardziej elegancką i ekskluzywną. Przekonamy się przy okazji, że to nie tylko park, ale też ciekawy rezerwat przyrody, który może nawet trochę konkurować z Podlasiem lub Polesiem.
Zajrzymy też w sąsiedztwo Parku Zdrojowego, gdzie prężnie rozwinęło się uzdrowisko i powstawały słynne konstancińskie rezydencje, projektowane przez najlepszych polskich architektów dla warszawskiej śmietanki towarzyskiej. Obecnie z tymi willami nierzadko łączy się nazwiska z pierwszych stron gazet.
Sprawdzimy też, czy rzeczywiście Konstancin wszędzie jest taki ekskluzywny, jak się o nim mówi. Odnajdziemy eleganckie wille z czasów carskich i międzywojennych, które przetrwały do dziś, choć niestety niektóre w kiepskim stanie.
Wędrówkę po Konstancinie zakończymy zwiedzaniem galerii Villa La Fleur, gdzie obejrzymy kolekcję dzieł Ecole de Paris oraz najnowszą wystawę poświęconą Tamarze Łempickiej, na której znajdzie się ponad 70 obrazów i grafik autorstwa tej malarki oraz pamiątki z nią związane. Konstancin galeria Villa La Fleur

***
Spacer poprowadzi: Liliana Kołłątaj – blogerka, przewodniczka warszawska i mazowiecka. Być może odwiedzą nas też goście specjalni z Konstancina.
***
Terminy:
24.09., sobota     
  9.10, niedziela 
15.10., sobota
22.10., sobota
  5.11., sobota
26.11., sobotaSpotkanie:
godz.11.30.
przy Starej Papierni w Konstancinie, przy placu zabaw.

Dojazd komunikacją miejską – autobusami
> 710 z pętli Metro Kabaty (kierunek Konstancin – Skolimów – Chylice – Piaseczno Targowisko)
> 742 z pętli Metro Kabaty (kierunek Konstancin – Słomczyn – Kawęczyn – Piaseczno Rynek)
> 200 z Dworca Centralnego lub Metro Wilanowska (kierunek Klarysew – Konstancin – Skolimów Pańska)

Wysiąść należy przy Starej Papierni; przystanek Stara Papiernia (710) lub Osiedle Grapa (742) lub Sobieskiego (200).

Posiadacze Karty Miejskiej mogą się nie martwić o bilety, gdyż cały rejon spaceru wchodzi w zakres I strefy. Osobom bez Karty Miejskiej sugerujemy zakup biletu dobowego.

Koszt: 60 zł / 50 zł*
Z Kartą Globtrotera: 55 zł / 45 zł*

w tym bilet wstępu do galerii sztuki Villa La Fleur i na wystawę „Tamara Łempicka a art deco” (30 zł/20 zł)*

* w koszcie uwzględniono różnice cen biletów wstępu do galerii; seniorom, uczniom i studentom przysługują bilety ulgowe.

Bilety ulgowe:
– uczniowie i studenci do 26 roku życia posiadający ważną legitymację uczniowską/studencką;
– osoby powyżej 65 roku życia pod warunkiem okazania dokumentu tożsamości;
– kombatanci wojenni z ważną legitymacją kombatancką;
– osoby posiadające ważną legitymację emeryta lub rencisty, pod warunkiem jej okazania.


Opłata rezerwacyjna przelewem na konto po otrzymaniu od mailowego potwierdzenia zgłoszenia. 


Ze względu planowane wejście do muzeum spacerować będziemy w grupie maksymalnie 20-osobowej.
Wobec tego na wycieczkę po Konstancinie obowiązują zgłoszenia. W zgłoszeniu prosimy podać rodzaj biletu.

Zgłoszenie wysłać można tradycyjnie na adres mailowy: klubglobtrotera@gmail.com
lub poprzez formularz na blogu klubowym pod poniższym linkiem
👇👇👇Kontancin. Willa Natemi. Foto: Liliana Kołłątaj


Podobają Ci się moje pomysły tras zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.2 myśli w temacie “KONSTANCIN Z TAMARĄ. Spacer z przewodnikiem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close