SKARBY ŚLĄSKIEGO SIEDMIOGRODU. Polska z Klubem Globtrotera

Wnętrza pałacu w Pszczynie

Już wiosną, podczas klubowego zwiedzania Śląska Opolskiego, powstał zarys tej wycieczki.
Śląskie miasta i miasteczka bardzo pozytywnie nas zaskoczyły i przekonały do siebie. Na jesienną eskapadę wybór padł na rejon Śląskiego Siedmiogrodu, czyli okolice Katowic.

Bielsko-Biała. Rynek

PROGRAM DZIENNY
1. Warszawa – Zabrze:  Sztolnia Królowej Luizy – Gliwice Stare Miasto – Brenna 
2. Brenna – Pszczyna – Bielsko-Biała – Brenna 
3. Brenna – Nikiszowiec – Będzin – Siewierz – Warszawa
***
TERMIN:
11. – 13.11. (piątek – niedziela)

Spotkanie grupy: piątek, godz. 6.30
Plac Bankowy, przy pomniku Słowackiego
Powrót: niedziela, ok. 22.00
***

Gliwice. Salon w willi Caro

Poniżej w skrócie informacja o tym, co zobaczymy na trasie

Sztolnia Królowa Luiza. Trasa podziemnego spływu łodziami

ZABRZE
Zabytkowa kopalnia

SZTOLNIA KRÓLOWA LUIZA
W XIX-wiecznych, oryginalnych wyrobiskach dawnej Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej prowadzi najdłuższa tego typu podziemna trasa w górnictwie węglowym.Łączna jej długość wynosi 2 km, z czego 900 m przebywa się pieszo, a 1100 m to podziemny spływ łodziami.

Zabrze. Sztolnia Królowa Luiza. Podziemny spływ łodziami

ZABRZE 
Plac Teatralny
Osobom niezainteresowanym zwiedzaniem głębin kopalni proponujemy spacer w centrum Zabrza, w okolicy Placu Teatralnego, obecnie najbardziej reprezentacyjnego rejonu współczesnego Zabrza.

Zabrze. Teatr Nowy przy Placu Teatralnym

GLIWICE
Gliwice zaskakują. Kojarzy się je przede wszystkim z przemysłem, a przy bliższym poznaniu okazuje się, że jest to ciekawe historyczne miasto z uroczą Starówką. Dzieje Gliwic sięgają XIII wieku i ślady średniowiecza daje się tu odnaleźć.
Wśród nietypowych obiektów wyróżnia się Radiostacja, to nie tylko ciekawy zabytek techniki, ale także najwyższa drewniana konstrukcja na świecie.
Odwiedzimy też piękną zabytkową willę Caro, która jest przykładem XIX-wiecznej rezydencji w stylu renesansowej architektury willowej. Niegdyś należała do gliwickiego przemysłowca Oscara Caro, a w 1934 roku została przekazana przez miasto na stałą siedzibę Muzeum. We wnętrzach pozostał dobrze zachowany wystrój typowy dla dziewiętnastowiecznych domów mieszkalnych górnośląskich przemysłowców.

Gliwice. Willa Caro
Gliwice. Pokój dziecięcy w Willi Caro

PSZCZYNA
Najbardziej znanym obiektem miasta jest przebogata rezydencja magnacka, obecnie muzeum. Pałac powstał w miejscu gotyckiego zamku z XV wieku, zbudowanego zapewne w miejscu wcześniejszej fortyfikacji.
Pałac w Pszczynie przetrwał II wojnę światową nieuszkodzony. Zachowało się oryginalne wyposażenie i meble. Dzięki temu to obecnie jeden z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce.

Pszczyna. Pałac Hochbergów von Pless

BIELSKO-BIAŁA
Powstały w średniowieczu gród przez wieki przekształcił się prężne i bogate miasto przemysłowe. Za naszych czasów powstała tu nawet fabryka samochodów.
Obecnie zaś miasto najbardziej kojarzy się chyba z Wytwórnią Filmów Animowanych, bohaterowie których dali początek szlakowi bajkowej Bielsko-Białej. Nie sposób zatem być w Bielsko-Białej i nie spojrzeć na statuetki Reksia, Bolka i Lolka czy Pampaliniego.
Trzeba jednak pamiętać, że do miasta przylgnął przydomek „Małego Wiednia”. Postaramy się wobec tego odszukać także ślady XIX-wiecznej świetności.

Bielsko-Biała. Statuetki Bolka i Lolka
Bielsko-Biała. Zamek Sułkowskich

NIKISZOWIEC
Aby lepiej poznać Katowice należałoby spędzić tam przynajmniej pełne dwa dni. Jest to jednak miasto łatwo osiągalne transportem publicznym i łatwo tam dotrzeć indywidualnie, toteż wspólną wizytę ograniczymy tym razem tylko do jednej jego części. Ale za to bardzo szczególnej.
Nikiszowiec, położony we wschodniej części Katowic uważany jest za jedną z największych historycznych i architektonicznych atrakcji miasta. Kompleks domów wybudowano w latach 1908-1918 według projektu Georga i Emila Zillmannów – jako osiedle robotnicze. Wpisany jest na listę Pomników Historii i stanowi jeden z przystanków na Szlaku Zabytków Techniki.

Katowice. Nikiszowiec

BĘDZIN
Barokowo – klasycystyczny pałac w Będzinie, wzorowany na pałacach francuskich, wzniesiony został na początku XVIII w. jako symbol pozycji Mieroszewskich, jednego z najpotężniejszych rodów pogranicza małopolsko – śląskiego(dawnego Księstwa Siewierskiego).
Obecnie mieści się w nim Muzeum Zagłębia. Jedną z większych ciekawostek pałacu są zabytkowe polichromie w salonach reprezentacyjnych.

Będzin. Pałac Mieroszewskich, obecnie Muzeum Zagłębia

ZAMEK W BĘDZINIE
Mieroszewscy też pod koniec XVII wieku właścicielami zamku, który również odwiedzimy. Ta potężna, gotycka twierdza powstała z fundacji Kazimierza Wielkiego. Była ważnym ogniwem systemu obronnego zachodniej granicy Polski i ochrony wodnych i lądowych dróg handlowych, m. in. traktu handlowego ze Śląska do Krakowa. Niestety, gdy królowie przestali się zamkiem interesować, zaczął popadać w ruinę. Trzykrotnie był odbudowywany, po czym ponownie niszczał w zapomnieniu. Ostatecznie zamek odbudowano po II wojnie światowej i od 1956 roku przekazano na siedzibę Muzeum Zagłębia w Będzinie.
Wnętrza nie dla wszystkich mogą być interesujące, jako że zgromadzona tam kolekcja to głównie elementy uzbrojenia z różnych epok. Ale obiekt jest na tyle potężny, że już samo obejrzenie z zewnątrz robi olbrzymie wrażenie.

Zamek w Będzinie

SIEWIERZ
Siewierz to historyczna miejscowość w dolinie Czarnej Przemszy, na skraju Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ruiny XIV-wiecznego zamku biskupów krakowskich to główna atrakcja miejscowości. Wprawdzie siewierska forteca nie może się równać z będzińską, ale jest na co popatrzeć.

Siewierz. Ruiny zamku.

Koszt:
Z Kartą Globtrotera: 660 zł
dla pozostałych osób: 690 zł
***
Koszt obejmuje:
– przejazd autokarem lub busem (zależnie od liczby uczestników);
– 2 noclegi ze śniadaniem w pensjonacie w Brennej, w pokojach 2-osobowych z łazienkami (możliwe pokoje 1-osobowe za dopłatą),
– 2 obiadokolacje (dwudaniowe),
– obsługę pilocką i częściowo przewodnicką na całej trasie,
– realizację programu turystycznego,
– zwiedzanie obiektów w Gliwicach (Radiostacja, Willa Caro),
– koszty przygotowania wycieczki,
– ubezpieczenie wycieczkowe (koszty leczenia i nieszczęśliwe wypadki),
– obowiązkowe składki na fundusze TFG i TFP i inne opłaty techniczne i skarbowe.

Będzin. Wnętrza pałacu Mieroszewskich

***
Dodatkowo płatne: bilety wstępów (obiekty do wyboru).
Zabrze:
– Sztolnia Królowej Luizy: 60 zł
Pszczyna:
– pałac Hochbergów: 25 zł
Będzin:
– zamek: 18 zł
– pałac Mieroszowskich: 18 zł
***
UWAGA !
Ponieważ mogą być osoby, które nie będą zainteresowane zwiedzaniem niektórych obiektów, koszty zwiedzania i biletów wstępu podajemy oddzielnie.
Przy dokonywaniu wpłat prosimy zwrócić na to uwagę i w przypadku zainteresowania konkretnymi elementami wycieczki podać je w zgłoszeniu i uwzględnić przy wpłacie.
Opcje do wyboru podane są w formularzu.
***
Kalkulacja kosztów dla grupy ok. 20 osób.
Wycieczka odbywa się przy minimum 12 uczestnikach, z dopłatą do kosztów transportu (ok. 50 zł).

Siewierz

W zgłoszeniu podaj: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, datę urodzenia, adres meldunkowy.
Zgłoszenie można przesłać tradycyjnie na adres mailowy: klubglobtrotera@gmail.com lub poprzez poniższy formularz zgłoszeniowy
👇👇👇

Jeżeli zgłoszenie dotyczy kilku osób prosimy wpisać tu imiona, nazwiska oraz daty urodzenia wszystkich pozostałych zgłoszonych osób (dotyczy również dzieci). W przypadku wyjazdu indywidualnego w rubrykach prosimy postawić kreski.

1.

2.

Opcje do wyboru w trasie zwiedzania
Gliwice. Ratusz.

Dane uczestników przetwarzane są tylko dla potrzeb tej wycieczki.

***

Organizatorem wycieczki jest Biuro Turystyki KLUB GLOBTROTERA WARSZAWA, wpisane do rejestru organizatorów turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie pod numerem 2314.

– – – – – – – – – – – – – – –

* W przypadku wycieczek jednodniowych oraz kilkudniowych wyjazdów klubowych nie wysyłamy do Uczestników umów.

* Dokonanie wpłaty oznacza akceptację programu i zasad wyjazdu. Ewentualnych zmian (zmniejszenie liczby zgłoszeń, zmiana nazwisk itp.) i rezygnacji można dokonać najpóźniej do 5 dni roboczych przed terminem rozpoczęcia w przypadku wycieczek autokarowych; w przypadku rajdów i wycieczek pieszych – do 2 dni przed ich terminem.

* W przypadku, gdyby wyjazd nie mógł zostać zrealizowany uczestnicy otrzymają pełne zwroty wpłat.

Pałac w Pszczynie


Podobają Ci się moje pomysły tras zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close