CHOINKA I OPŁATEK. JAK TO DAWNIEJ W ŚWIĘTA W POLSCE BYWAŁO

Warszawa. Nowy Świat udekorowany iluminacjami w formie świątecznych choinek. 

Udekorowana choinka i opłatek. Symbole Świąt Bożego Narodzenia. Wydawałoby się nierozerwalnie związane z tradycją. Ale czy rzeczywiście aż tak dawne?

Zwyczaj dekorowania świerkowych drzewek przywędrował do nas z Niemiec, gdzie pojawił się dopiero już w XVI wieku w rodzinach protestanckich. W Europie rozpowszechnił się znacznie później, a w obręb kultury katolickiej zawędrował właściwie dopiero w wieku XVIII.

Warszawa choinki świąteczne
Warszawskie choinki świąteczne

Do Warszawy trafił w dość osobliwych okolicznościach. Gdyby nie splot zdarzeń politycznych, nie wiadomo czy w mieście nad Wisłą ustrojone choinki nie pojawiłyby się kilkadziesiąt lat później, gdy były popularne już w całej Polsce. W latach 1795 – 1806, czyli po III rozbiorze, a przed wkroczeniem wojsk Napoleona, utworzeniem Księstwa Warszawskiego i powrotem pod władze carskie, Warszawa i część Mazowsza znajdowały się w granicach zaboru pruskiego. Było to zaledwie kilkanaście lat, dlatego zwykle zapomina się o tym. Bardzo krótko, ale wystarczyło, by zawitały w tym rejonie rozmaite zwyczaje niemieckie. Jednym z nich było stawianie w domu na Boże Narodzenie przyozdobionego świerkowego drzewka. Ozdoby wyglądały inaczej niż dzisiejsze, niektóre przetrwały do czasów współczesnych i obecnie wraca moda na ich stosowanie. Nie było bombek i światełek elektrycznych. Na gałązkach wieszano owoce, orzechy, pierniczki i inne ciasteczka, ręcznie wykonane zabawki, przymocowywano świeczki w podstawkach. 

Również współcześnie bożonarodzeniowe dekoracje to nie tylko choinki.

Ustrojona choinka stała się główną dekoracją świąteczną, ale nie jedyną. Wpasowała się we wcześniejsze zwyczaje, takie jak rozkładanie w kątach izb siana i snopków zboża (do dziś w wielu domach kładzie się „sianko” pod obrus), czy mocowanie pod sufitem „pająków”, podłaźniczek, jemioły. 

Kadzidło skansen pająki
Kurpiowskie pająki w skansenie w Kadzidle

Obecnie produkcja ozdób choinkowych to cały przemysł. Są firmy, które zajmują się tylko produkcją bombek. W Polsce najbardziej znane to wytwórnie w Nowej Dębie i w Piotrkowie Trybunalskim. W niektórych miastach Europy funkcjonują sklepy, gdzie ozdoby świąteczne można kupić przez cały rok.

Salzburg sklep z ozdobami świątecznymi
Bombka na choinkę, jak otwierany ołtarzyk.
SALZBURG. SKLEP Z DEKORACJAMI BOŻONARODZENIOWYMI. Foto: Liliana Kołłątaj
W Europie niektóre sklepy specjalizują się w dekoracjach bożonarodzeniowych i sprzedają je przez cały rok. Na zdjęciu bombki na wystawie sklepu w Salzburgu. 

Na początku XIX wieku pojawił się także zwyczaj wieszania nad stołem ozdób z opłatka. Wierzono, iż mają moc odpędzania zła. Wykonywano misterne wycinanki, gwiazdki, kolebeczki dla Bożego Dzieciątka, a także kule, zwane światami. Miały często kształt kuli ziemskiej, a przypominają o tym, ze narodził się Król całego świata. Opłatkowe wycinanki i światy zawieszano u powały. Były też ozdobą podłaźniczek, czyli małych choinek zawieszanych u sufitu. Praca nad ozdobami z opłatków wymagała ogromnej cierpliwości i delikatności, ponieważ materiał jest wyjątkowo kruchy. Za to ze sklejaniem poszczególnych elementów nie było kłopotu. Wystarczyło zwilżyć brzegi opłatka, dołożyć kolejną część i chwilę przytrzymać. 

Opłatek znany był o wiele wcześniej, ale wiązano go z eucharystią, nie ze Świętami Bożego Narodzenia. Kiedy pojawił się zwyczaj dzielenia opłatkiem, trudno dokładnie określić. Wywodzi się on z wielowiekowej tradycji dzielenia się chlebem we wspólnocie chrześcijańskiej, która idealnie wpasowuje się w specyfikę i symbolikę Świąt Bożego Narodzenia. Wówczas przecież obdarowujemy się i dzielimy, nie tylko chlebem, ale jedzeniem w ogóle. Co ciekawe, zwyczaj ten jest specyficznie polski. Znany jest jednak również w Czechach, na Słowacji, na Litwie i Białorusi, czyli tam, gdzie docierała przez kilka wieków polska kultura i obyczajowość. Zwyczaj dzielenia się opłatkiem dość popularny jest także we Włoszech. Nie jest tak bardzo rozpowszechniony na Zachodzie Europy i w innych regionach świata. Bez wątpienia do jego popularyzacji przyczynia się Polonia, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. To kraje, do których od wielu lat trafiają opłatki z Polski.

We współczesnej Polsce opłatki można kupić nie tylko w kościele, ale nawet u hostessy w supermarkecie, zwykle przebranej za aniołka. Kiedyś było to nie do pomyślenia. Zupełnie inaczej trafiały opłatki na przykład na warszawskie świąteczne stoły. Po domach roznosili je organiści już kilka tygodni przed Wigilią. Tylko oni mieli przywilej roznoszenia opłatków i czerpali z tego niezły dochód. Niegdyś, jeszcze nie tak dawno, wypiekaniem i rozprowadzaniem opłatków zajmowały się jedynie kościoły i klasztory. W niektórych miejscach zwyczaj ten przetrwał do dziś, jak np. w Alwerni, w klasztorze bernardynów, istniejącym tam od 1616 r.; zakonnicy już pod koniec listopada odwiedzają okoliczne domy roznosząc opłatki.

Alwernia klasztor
Kościół i klasztor w Alwerni

W Warszawie w wypiekaniu opłatków specjalizowały się siostry z klasztoru benedyktynek przy rynku na Nowym Mieście (zwane też sakramentkami). Siostry sakramentki uzyskały nawet wpis do cechu piekarniczego – jako że opłatek jest rodzajem chleba. Receptura była utajniona i pilnie strzeżona, co ułatwiał fakt, że sakramentki były zakonem zamkniętym i miały bardzo ograniczony kontakt z otoczeniem. Bardzo znane, wyróżniające się wielkością i ponoć najbielsze były też opłatki od bernardynów z Krakowskiego Przedmieścia, z klasztoru przy kościele Św. Anny.

Warszawa kościół św Anny Stare Miasto
Kościół św. Anny i klasztor bernardynów, Krakowskie Przedmieście przy Placu Zamkowym

Początkowo wypiekiem opłatków zajmowali się wyłącznie zakonnicy, później organiści. Czy dziś wybierając się po opłatek do kościoła możemy liczyć na taki wykonany przez zakonników? Raczej nie. 0becnie istnieją liczne świeckie piekarnie opłatków, których produkty trafiają do kościelnych zakrystii. Opłatki produkowane są hurtowo przez piekarnie prywatne, w niektórych z nich jest to wręcz tradycja rodzinna, sięgająca nawet kilkudziesięciu lat. Opłatki z Pilicy koło Zawiercia w piekarni Państwa Stelmachów wypiekane są od 1928 roku, ciągle według tej samej receptury. Również kilkudziesięcioletnią tradycję ma firma Pani Ewy Gonery z Kłomnic (w woj. śląskim, w pobliżu Częstochowy), będąca kontynuacją firmy piekarniczej Adamski z ponad osiemdziesięcioletnią historią. Chyba najbardziej znaną dzisiejszą „firmą opłatkową” jest piekarnia Oblatum z Wolbromia (w woj.małopolskim, niedaleko Olkusza) rodzinna firma Państwa Rogali, która wypiekiem opłatków wigilijnych (a także opłatków mszalnych) zajmuje się od 1946 roku, czyli już ponad 60 lat. 

Jak powstaje opłatek?

Opłatki to bardzo cienkie płatki chlebowe, przaśne, czyli niekwaszony i niesolony, wypiekany z mąki pszennej i wody bez dodatku drożdży. Dawniej wypiekano je w specjalnej formie. Były to duże szczypce, zakończone dwoma żelaznymi prostokątami, pomiędzy które wlewano ciasto. Wyryty w metalu wzór odbijał się na opłatku.

Formy do opłatków
Tradycyjne formy do pieczenia opłatków 

Dziś wypieka się duże opłatkowe arkusze, które następnie tnie się na mniejsze części.
Do mieszalnika wsypuje się mąkę, wlewa wodę i wybija ciasto. Małe porcje ciasta wylewa się na rozgrzane formy. Proces pieczenia w zamkniętych formach trwa bardzo krótko. Po kilkudziesięciu sekundach, wyciąga się upieczone arkusze opłatków i rozcina.

Współczesna maszyna do opłatków
Współczesna maszyna do wypieku opłatków

Posortowane wysychają. Na koniec są pakowane w ozdobne woreczki lub spinane kolorowymi paskami. 

4991-choinka-i-oplatek-jak-to-dawniej-w-polsce-bywalo-2

Opłatki nie zawsze były białe. Używano też kolorowych.  Według tradycji, opłatkiem częstuje się również zwierzęta, a na wsi także zwierzęta gospodarskie. Do tego używano właśnie kolorowych opłatków, a kolor miał istotne znaczenie.  Psom do opłatka dodawano rozgniecione ziarenko pieprzu, by były groźniejsze, lepiej pilnowały obejścia i odstraszały złodziei. Czerwone opłatki dostawały konie, żeby nie dosięgło ich złe oko lub zły duch. Krowom podawano opłatek z dodatkiem ruty, aby zapobiec psuciu mleka przez czarownice.

Kolorowe opłatki dawano też dzieciom. Smarowano im także opłatki miodem, szczególnie rozpowszechnione było to na Śląsku, gdzie taki miodowy opłatek zwany był radośnikiem. Dorośli dzielili się tylko białymi opłatkami.

Były także opłatki ręcznie malowane i złocone, nieprzeznaczone do spożycia. Układano je na wierzchu paczuszki z opłatkami, owiniętej ozdobną papierową opaską.

Z czasem pojęcie opłatka rozszerzyło się na spotkania wigilijne i przedwigilijne połączone z dzieleniem się opłatkiem, organizowane w firmach, instytucjach, stowarzyszeniach. W naszych czasach są one nader popularne, nawet chyba wręcz do przesady.

Szczególną formą takich spotkań są wigilie sąsiedzkie oraz spotkania wigilijne, organizowane z myślą o osobach samotnych i potrzebujących pomocy. Jedną z takich form spotkań wigilijnych o coraz szerszym ogólnopolskim zasięgu jest akcja „Opłatek Maltański”, organizowana corocznie od roku 2002 przez Związek Polskich Kawalerów Maltańskich wraz z miejskimi Ośrodkami Pomocy Społecznej.  ZPKM z siedzibą w Krakowie jest częścią międzynarodowej organizacji Zakonu Maltańskiego istniejącego w 120 krajach. Opłatek Maltański to nie tylko wspólna wieczerza wigilijna, lecz także obdarowywanie paczkami osób objętych akcją. Akcję zainicjował Kraków w roku 2002, a w kolejnych latach przyłączały się następne miasta. Co roku w Opłatku Maltańskim biorą udział Kraków, Katowice, Chrzanów, Myślenice, Wadowice, Wieliczka, Tarnów,Toruń, Gliwice, Nowy Targ, Stalowa Wola, Sopot, Bielsko-Biała i Olsztyn, Myślenice, Chrzanów, Wadowice. W 2014 dołączyła także Warszawa.

Opłatek maltański
Paczki świąteczne Opłatka Maltańskiego

***Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.2 myśli w temacie “CHOINKA I OPŁATEK. JAK TO DAWNIEJ W ŚWIĘTA W POLSCE BYWAŁO

  1. Ciekawy artykuł, gratuluje zebrania materialów. Czy naprawdę Światy są dopiero z XIX w? Mają chyba znacznie starszy rodowód.

    Polubienie

  2. Święta Bożego Narodzenia jako takie oczywiście mają znacznie dłuższy rodowód. Tylko taka forma, jaką znamy dziś, z choinką, bombkami, rozpowszechniła się dopiero w XIX wieku.
    Pozdrawiam świątecznie 🎄

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close