DZIEWCZYNA Z MUSZLĄ. CHWILA DLA GÖRLITZ

Görlitz. Fontanna na Placu Pocztowym. Foto: Liliana Kołłątaj

Kilka lat temu w trakcie klubowej eskapady do Bawarii zawędrowaliśmy po drodze do Görlitz. Okazało się to niezwykle ciekawe i ładne miasto. Ba! Ładne to mało powiedziane, wręcz urokliwe. Tam właśnie, w eleganckim i pięknie odrestaurowanym centrum miasta trafiliśmy na przepiękną fontannę na Placu Pocztowym.
Okazuje się, że jest ciekawa nie tylko pod względem estetycznym, ale ma także ciekawą historię. Choć wygląda na bardzo zabytkową, w rzeczywistości jest dość nowa. Przynajmniej ta, która stoi na placu obecnie.

Görlitz. Fontanna na Placu Pocztowym na pocztówce z początku XX wieku. Lata1900-1910. Foto: archiwum internetowe

Fontanna w miejscowym dialekcie łużyckim nosi nazwę Muschelminna, po niemiecku Muschelminnabrunnen. W wolnym tłumaczeniu to „dziewczyna z muszlą” (jako żoliborzance od razu przypomniała mi się Dziewczyna z dzbanem z Parku Żeromskiego, zresztą też fontanna, choć nieco trochę mniej okazała). Po niemiecku jest to jedno słowo utworzone na wzór „baleriny” i trudno to dosłownie przetłumaczyć na polski. Mówią na nią także Zierbrunnen, czyli po prostu: fontanna ozdobna.

Poniżej pokrótce jej historia.

Görlitz. Fontanna na Placu Pocztowym i dawny hotel Victoria na grafice z 1887 r. Foto: archiwum internetowe

W 1879 roku rzeźbiarz Robert Toberentz z Wrocławia otrzymał zlecenie wybudowania fontanny (posągu), która miałaby uatrakcyjnić i upiększyć Plac Pocztowy (Postplatz).
Inicjatorem pomysłu były władze miasta Görlitz. Pieniądze na budowę pochodziły po części z darowizn i zbiórek, jak i funduszy miejskich oraz rządu pruskiego. Budowa miała się zakończyć w 6 lat, lecz dopiero 2 lata później w 1887 została uroczyście odsłonięta.

Görlitz. Fontanna na Placu Pocztowym na zdjęciu archiwalnym z czasopisma The Gazebo z 1888 roku. Foto: archiwum internetowe

Görlitz. Fontanna na Placu Pocztowym na pocztówce z 1898 roku. Foto: archiwum internetowe

Był to posąg wykonany z brązu i osadzony na marmurowym cokole. Figurze nadano kształt kobiety trzymającej nad głową wielką muszlę, z której wypływa woda.
Podczas II wojny światowej fontannę rozebrano i przetopiono. To wówczas niestety przytrafiało wielu pomnikom i dekoracjom wykonanym z brązu lub innych metali nadających się do użycia  przemyśle zbrojeniowym. Dopiero w 1994 roku w tym samym miejscu ustawiono wierną replikę, która w dalszym ciągu zdobi Plac Pocztowy.

Görlitz. Plac Pocztowy i fontanna Muschelminna na pocztówce z 1905 roku. Foto: archiwum internetowe

Görlitz. Plac Pocztowy z fontanną Muschelminnabrunnen na tle neorenesansowego budynku poczty. Wrzesień 2017.  Foto: Liliana Kołłątaj


Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.Kategorie EUROPA, KLUB GLOBTROTERA Blog. Indeks chronologiczny, NIEMCYTagi , , , , , ,

2 myśli w temacie “DZIEWCZYNA Z MUSZLĄ. CHWILA DLA GÖRLITZ

  1. Znowu bardzo ciekawa informacja. Tym bardziej, że kilka lat temu byłam na wycieczce do Bad-Muskau i Cottbus i głównie w pałacach Bad-Muskau poczytałam trochę o Łużyczanach. A serbo-łużycki poznałam pobieżnie podczas jednych w targów Książki. Spaliśmy w hotelu przy samej granicy – w Łęknicy i o ile pamiętam druga nazwa Mużakowo, czyli od muzyk=mężczyzna w starosłowiańskim.

    Polubione przez 1 osoba

  2. Owszem, w rejonie Łęknicy rozciąga się ogromny rezerwat przyrody – Park Mużakowski.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close