
W Serocku jest prawie wszystko. Ciekawa historia i atrakcyjna współczesność. Zabytki architektury i bezmiar relaksu. Aktywność i spokój. I nieprzebrane zasoby malowniczych scenerii.

Tu już w XI wieku, na wysokiej skarpie nad rzeką, istniał gród obronny, którego ślady widać do dziś. Miejsce zwane jest grodziskiem Barbarka od istniejącej tu niegdyś kaplicy św. Barbary.

Tu na wysokiej skarpie stoi jeden z najstarszych kościołów Mazowsza, zachwycający swą gotycką architekturą. Również w jego współczesnej historii nie brakuje ciekawostek.🙂

Tu Napoleon na początku XIX wieku zbudował fort. Jego ślady można jeszcze odkryć w niektórych miejscach.
Tu znane małżeństwo warszawskich architektów, Helena i Szymon Syrkusowie postawiło sobie domek wypoczynkowy nad wodą, w którym gościli Pablo Picassa. Właściwie to tak jakby ten dom stoi nadal, ale to dość skomplikowana historia.😉

W okolicy Serocka szeroko rozlewająca się tu Narew łączy się się z Bugiem. Nic więc dziwnego, że od wieków to ośrodek rybołówstwa. Układ rzek wykorzystano tworząc zalew Jezioro Zegrzyńskie, zatem obecnie Serock to także raj dla amatorów sportów wodnych. Jest tu także przystań, z której odpływają statki turystyczne na rejsy po Jeziorze Zegrzyńskim i Narwi.

Skarpa, pocięta wąwozami i długi bulwar nabrzeżny to idealne tereny do spacerów, a dla fotografów niewyczerpane źródło tematów do zdjęć.

A to jeszcze nie wszystkie ciekawostki tego miasta. W Serocku można spędzić cały dzień, nawet przez chwilę się nie nudząc.
Zapraszam na odkrywanie Serocka z przewodnikiem.
* * *
Termin: 12.03., niedziela
—
Spotkanie:
godz. 11.30 – Serock w Parku Miejskim przy Trakcie Księcia Janusza (za przystankiem autobusowym Serock Centrum)
lub
godz. 9.45 – w holu kasowym Dworca Gdańskiego z biletami ZTM drugiej strefy.
***
Trasa w Serocku tworzy pętlę o długości ok.5 km.
Zakończenie zwiedzania w Serocku ok. 16.30.
***
Koszt uczestnictwa: 30 zł
Płatność gotówką na starcie spaceru.
***
Osoby, które dojadą samochodem, mogą zostawić auto na parkingu przy Parku Miejskim.
***
Dojazd komunikacją publiczną:
SKM4 do Legionowa (np. 10.02 z Dworca Gdańskiego) i stamtąd autobus miejski do Serocka o 11.00 (a w Legionowie w rejonie dworca czeka dodatkowa ciekawostka 🙂).
Legionowo to druga strefa komunikacji miejskiej, a na SKM obowiązują bilety ZTM. Przejazd autobusem miejskim z Legionowa do Serocka kosztuje 4 zł.
***
Na zwiedzanie Serocka wskazane są zgłoszenia.
Zgłoszenie wysłać można tradycyjnie na adres mailowy: klubglobtrotera@gmail.com lub poprzez poniższy formularz zgłoszeniowy
👇👇👇

Podobają Ci się moje pomysły trasy zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.
Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.


1 myśl w temacie “NIEDZIELA W SEROCKU. Spacer z przewodnikiem”