GROTY NAGÓRZYCKIE I NIEBIESKIE ŹRÓDŁA

Groty Nagórzyckie, wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej. Foto: Liliana Kołłątaj

Wędrując z Klubem Globtrotera po Mazowszu wybraliśmy się kiedyś w okolice Tomaszowa Mazowieckiego. A tam, na obrzeżach miasta, przy ulicy Pod Grotami, trafiliśmy na – nomen omen, zgodnie z nazwą ulicy – właśnie groty. Ulica jest raczej wyasfaltowaną drogą leśną, a groty też nie są typowymi grotami. Co tam zatem znajdziemy?

Groty Nagórzyckie. Podziemna Trasa Turystyczna. Foto: Liliana Kołłątaj
Groty Nagórzyckie. Podziemna Trasa Turystyczna. Foto: Liliana Kołłątaj

Groty Nagórzyckie to efekt niezwykłego połączenia wytworu natury z dziełem rąk ludzkich – labirynt podziemnych sal, korytarzy i wnęk w dawnej kopalni piasku kwarcowego.
Utworzono tam Podziemną Trasę Turystyczną, która została udostępniona turystom 2 lutego 2012 roku. Zwiedzając Groty także latem warto pamiętać o zabraniu dodatkowego okrycia, gdyż można przeżyć lekki szok termiczny na skutek sporej różnicy temperatur. Temperatura w Grotach nawet latem nie przekracza 15°C. Zwykle temperatura wewnątrz wynosi zaledwie ok. 9°C, a wilgotność sięga 65%, a miejscami nawet 85%.

Groty Nagórzyckie. Podziemna Trasa Turystyczna. Foto: Liliana Kołłątaj

Groty zwiedza się wyłącznie z przewodnikiem, w grupach od 5 do 25 osób. Wejścia są co pół godziny. Długość trasy to ok. 160 m, ale zwiedzanie trwa ok. 30-45 minut, gdyż na trasie ustawionych zostało kilka ekspozycji tematycznych. Jeśli ktoś zamierzałby wybrać się z większą grupą – warto zarezerwować wstęp.

Groty Nagórzyckie. Podziemna Trasa Turystyczna. Foto: Liliana Kołłątaj

Groty dostępne są przez cały rok, również zimą. Od 1 listopada do 31 marca można je zwiedzać od wtorku do piątku w godzinach 9.00 – 16.00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 10.00-16.00 (wejście ostatniej grupy – o godzinie 15.30). Natomiast od 1 kwietnia do 30 czerwca oraz 1 września do 31 października od wtorku do piątku w godz. 09.00-17.00, a w sobotę i niedzielę w godz. 10.00-18.00. W czasie wakacji od 1 lipca do 31 sierpnia od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00.

Koszt biletu normalnego to 20 zł, ulgowy kosztuje 15 zł. 

HDC_20170423_174943
Groty Nagórzyckie. Podziemna Trasa Turystyczna. Foto: Liliana Kołłątaj

Szczegółowe wiadomości o Grotach oraz informacje na temat zwiedzania znaleźć można na stronie: http://grotynagorzyckie.pl/

Na tej samej stronie można też kupić bilety on-line (lub po prostu sprawdzić ich dostępność). Oczywiście na miejscu są też tradycyjne kasy.

GROTY NAGÓRZYCKIE. Foto: Liliana Kołłątaj
Groty Nagórzyckie. Podziemna Trasa Turystyczna. Foto: Liliana Kołłątaj

Będąc już w okolicy warto wybrać się jeszcze na kontynuację geologicznych i przyrodniczych eksploracji do rezerwatu Niebieskie Źródła. Od Grot Nagórzyckich to zalewie niecałe 5 kilometrów.

Niebieskie Źródła 05
Rezerwat Niebieskie Źródła nad Pilicą, koło Tomaszowa Mazowieckiego. Foto: Liliana Kołłątaj

Niebieskie Źródła to rezerwat geologiczno-przyrodniczy w dopływie Pilicy, rzec można w jej rozlewiskach. 

Jest to teren otwarty, więc tu biletów nie potrzeba i oczywiście bez ograniczeń co do godziny wejścia i czasu pobytu. Parking znajduje się po drugiej stronie drogi. 

Niebieskie Źródła 06
Plan trasy wzdłuż odnogi Pilicy do wywierzyska. Foto: Liliana Kołłątaj

Wyznakowana trasa prowadzi nad dopływem Pilicy szeroką alejką. Ustawiono przy niej kilka tablic informacyjnych, z których uzyskamy podstawową wiedzę o faunie, florze, historii i geologii okolicy. To osobliwe miejsce znane było od dawna. Niegdyś wodę stąd pozyskiwano dla  mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego, przypisywano jej nawet właściwości lecznicze. Nad brzegiem rzeki stał młyn, który przetrwał do września 1939 roku.

Niebieskie Źródła historia
Niebieskie Źródła. Historia okolicy. Foto: Liliana Kołłątaj

Do przejścia jest tam raptem pół kilometra, ale droga prowadzi brzegiem rzeki przez przepiękny las łęgowy, więc dobrze jednak zarezerwować sobie pełną godzinę na ten spacer. Szczególnie urokliwie okolica prezentuje się wiosną, gdy przez rozwijające się dopiero liście prześwieca słońce, a walorom optycznym towarzyszą efekty dźwiękowe – koncert ptasich godów.

Niebieskie Źródła 04
Malowniczy las łęgowy w rezerwacie Niebieskie Źródła. Foto: Liliana Kołłątaj

 

Rezerwat Niebieskie Źródła. Foto: Liliana Kołłątaj

Główną osobliwością są tu wywierzyska krasowe, przypominające gejzery. Wraz z kanałami odpływowymi tworzą rozlewisko, w którym temperatura wody utrzymuje się na poziomie od 6°C zimą do 11°C latem. Powierzchnia wody w rozlewisku nigdy więc nie zamarza, toteż miejsce to jest zimową ostoją i wiosennym terenem lęgowym wielu gatunków ptaków. Podłoże owych „gejzerów” to skałki wapienne. Przy sprzyjających warunkach oświetlenia zarówno skałki jak woda wokół nich nabierają niebieskawo-szmaragdowego odcienia – stąd nazwa rezerwatu.

Niebieskie Źródła 01
Wywierzysko w rezerwacie Niebieskie Źródła. Foto Liliana Kołłątaj

 

Niebieskie Źródła 02
Wywierzysko w rezerwacie Niebieskie Źródła. Foto: Liliana Kołłątaj 

Teren nad samymi wywierzyskami otoczony jest barierką, ale dalej można zejść na brzeg i posiedzieć na kamieniach nad wodą. Jedyną niedogodnością w porze wiosenno-letniej są tu… komary.😉 Gdyby nie te dokuczliwe owady, można by relaksować się tu godzinami.

Niebieskie Źródła 03
Rezerwat Niebieskie Źródła. Foto: Liliana Kołłątaj

Jeśli ktoś lubi tematy rustykalne i militaria, to po drugiej stronie drogi znajdzie jeszcze jedną ciekawostkę – Skansen Rzeki Pilicy. Ale to już temat na kolejną, dłuższą opowieść.

Skansen Rzeki Pilicy
Skansen Rzeki Pilicy. Brama wejściowa znajduje się bezpośrednio przy dużym parkingu. Foto: Liliana Kołłątaj  

Skansen Rzeki Pilicy

O jednym z ciekawych obiektów tego skansenu poczytacie tu 👉 STACYJKA REYMONTA

Skansen Rzeki Pilicy. Stacyjka Reymonta
Skansen Rzeki Pilicy. Stacyjka Reymonta. Foto: Liliana Kołłątaj

Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.1 myśl w temacie “GROTY NAGÓRZYCKIE I NIEBIESKIE ŹRÓDŁA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close