PROWANSJA, VILLA ALEXANDRINE I GOMBROWICZ

Fragment wystawy w Muzeum Gombrowicza w Vence.

Do Vence, niewielkiego miasteczka w Prowansji, w Alpach Nadmorskich, dojechać można podmiejskim autobusem z Nicei linii 400. Autobusy odjeżdżają z pętli przy Parc Phoenix, a bilet kosztuje zaledwie 1,5 euro, a za przejazd płaci się u kierowcy.
Już samo miasteczko jest na tyle urokliwe, że warto się tam wybrać. Zaskoczy nas tam spokój, kontrastujący z dynamiczną atmosferą niedalekiego St.Paul de Vence, obleganego przez turystów. W Vence, odległym zaledwie o kilka kilometrów, życie toczy się w zupełnie innym tempie, powoli i lekko leniwie. Ten spokój i brak tłumów turystów nie oznaczają wcale, że nie ma tu nic godnego uwagi. Już choćby maleńka katedra, pamiętająca czasy średniowiecza, jest wystarczającym powodem do wizyty w tym miasteczku. W dodatku w starych romańskich murach zobaczymy tam mozaikę wykonaną przez Maurice’a Chagalla.

Katedra w Vence. Foto: Liliana Kołłątaj

Polaków ciągnie tam jeszcze dodatkowo polski element narodowy. W Vence ostatnie 5 lat swego życia spędził Witold Gombrowicz. Zamieszkał w tam ze swą sekretarką Ritą Labrosse. Poznali się w maju 1964 roku, podczas konferencji w Abbaye de Royaumont. 22 października tego samego roku, zamieszkali razem w kamienicy w centrum miasteczka. Pobrali się 28 grudnia 1968, na pół roku przed śmiercią pisarza. Gombrowicz zmarł w Vence i pochowany został na miejscowym cmentarzu. Rita Gombrowicz po śmierci męża stała się kuratorką spuścizny po Gombrowiczu. Dzięki jej staraniom prace pisarza co roku wydawane są w różnych krajach. Do dziś książki Gombrowicza zostały przetłumaczone na 40 języków. Taką międzynarodową popularnością spośród polskich autorów cieszył się chyba tylko Henryk Sienkiewicz.

Vence, Muzeum Gombrowicza. Ścianę saloniku zdobi znana fotografia Rity i Witolda Gombrowiczów w ich mieszkaniu w Vence.

W uliczce dochodzącej do lokalnego rynku, Placu Grand Jardin, stoi piękna Villa Alexandrine, w której Gombrowiczowie w latach 1964 – 1969  zajmowali mieszkanie na drugim piętrze.

Vence, Villa Alexandrine, w której mieszkali Gombrowiczowie. Foto: Liliana Kołłątaj

Zaledwie dwa lata temu, w 2017, staraniem francuskich i polskich pasjonatów i urzędów, w odremontowanej kamienicy, w której mieszkał pisarz z żoną, w ich mieszkaniu utworzono malutkie muzeum biograficzne.

Główne wejście do Villi Alexandrine nie jest obecnie używane. Do muzeum wchodzi się z boku kamienicy, przez biuro informacji turystycznej mieszczące się na parterze. Foto: Liliana Kołłątaj

W trakcie remontu zadbano o zachowanie i  odtworzenie detali architektonicznych i secesyjnych dekoracji kamienicy, która po renowacji prezentuje się znakomicie.

Vence, Muzeum Gombrowicza. Piękna klatka schodowa prowadzi do mieszkania Gombrowiczów. Foto: Liliana Kołłątaj

Ze względu na to, że z wyposażenia mieszkania bardzo niewiele się zachowało, muzeum ma przede wszystkim charakter multimedialny. Zgromadzono tam zdjęcia Witolda i Rity, bibliotekę wydań jego utworów, nagrania z rozmów i wywiadów.

Vence, Muzeum Gombrowicza. Oryginalnie skomponowana ekspozycja wydań utworów pisarza, umieszczona w gablocie ze szkła zajmuje jeden z pokojów. Podłogę wyłożono szkłem, co dodatkowo zwiększa efekt . Foto: Liliana Kołłątaj

Ścianę sąsiedniego domu zdobi ogromny, kilkumetrowy mural upamiętniający Witolda Gombrowicza. Informacja, o tym, że w kamienicy znajduje się muzeum pisarza nie jest widiczna z ulicy, ale mural nie pozostawia wątpliwości, że trafiliśmy we właściwe miejsce.

Na ścianie kamienicy sąsiadującej z Villą Alexandrine umieszczono ogromny mural upamiętniający Witolda Gombrowicza. Foto: Liliana Kołłątaj

W drzwiach klatki schodowej prowadzącej do dawnego mieszkania Gombrowiczów przywitała nas polska przewodniczka, która opowiedziała nam o tym jak powstawało muzeum i przypomniała biografię pisarza. A my oczywiście wpisaliśmy się do księgi pamiątkowej muzeum. Kto wie? Może ten wpis okaże się kiedyś także obiektem archiwalnym?😉 

Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Trzeba tylko pamiętać, że – tak jak w większości instytucji we Francji – nie da się wejść do niego w czasie przerwy obiadowej, która trwa od 12.30 do 14.00.

Vence, Muzeum Gombrowicza. Przez te drzwi wchodzi się na piękną klatkę schodową, która prowadzi do dawnego mieszkania Gombrowiczów. Foto: Liliana Kołłątaj


Dół kamienicy zajmuje biuro informacji turystycznej, którego pracownicy bardzo chętnie udzielają informacji. Są też mapki Vence i oczywiście prospekty reklamowe atrakcji najbliższej okolicy.


Niecały kilometr od kamienicy ulokowana jest lokalna nekropolia, gdzie znajduje się grób Witolda Gombrowicza. Trochę trudno do niego trafić, bo cmentarz jest dość duży, rozłożony tarasami na zboczu, z dużą ilością krętych alejek. Na szczęście odźwierny cmentarza, słysząc polską mowę, sam oferuje się nas tam zaprowadzić.

Cmentarz w Vence, grób Witolda Gombrowicza. Foto: Liliana Kołłątaj

 


Podobał Ci się artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga. Zapraszam także na moje strony na Facebooku:
https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/
https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/


Tekst i zdjęcia: Liliana Kołłątaj
Wszystkie prawa zastrzeżone


***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close