ŚWIĘTOKRZYSKIE KLIMATY. Polska z Klubem Globtrotera

Zamek w Chęcinach. Foto: Jacek Kwiatkowski

Tym razem wyruszymy na Ziemię Świętokrzyską. Dotrzemy w miejsca, które wprawdzie leżą przy trasie turystycznej, ale które jadąc z Warszawy na południe zwykle się omija, gdyż najczęściej cel podróży znajduje się znacznie dalej i nie bardzo jest czas, by zatrzymać się po drodze. A miejsca te są ze wszech miar godne odwiedzenia.
***
Co zatem mamy w planie?

Klasztor w Jędrzejowie

Archiopactwo cystersów w Jędrzejowie
Opactwo jędrzejowskie jest najstarszym opactwem cysterskim na ziemiach polskich. Zostało ono ufundowane w 1140 r. Mnisi zbudowali klasztor i kościół klasztorny pw. Wniebowzięcia NMP oraz św. Wojciecha. Budowlane przedsięwzięcie zostało zwieńczone konsekracją rozbudowanego kościoła w 1210 r., której dokonał biskup krakowski Wincenty Kadłubek. Tenże duchowny i zarazem historyk i kronikarz, osiem lat później, za zgodą papieża, porzucił biskupstwo i wstąpił do jędrzejowskiego monasteru. Tu dożył ostatnich dni życia i tu został pochowany w odrębnej kaplicy. Klasztor i kościół miały skomplikowane dzieje, łącznie z kasatą zakonu i sekularyzacją.
Cystersi powrócili do swojego klasztoru po II wojnie światowej.
Obecnie kościół i klasztor objęte zostały programem sukcesywnej renowacji, która przywraca im blask z czasów świetności opactwa.

Organy w kościele opactwa cystersów w Jędrzejowie

***

Zegar słoneczny w Jędrzejowie zdobiący kamienicę z Muzeum Zegarów

Muzeum Zegarów w Jędrzejowie
Muzeum, założone w roku 1962 przez Jana Przypkowskiego, specjalizuje się w prezentacji słonecznych i przyrządów astronomicznych.Główny dział obejmuje zegary słoneczne i inne typy zegarów od XVI do XX wieku (np. zegary wodne, klepsydry, świece zegarowe), wśród nich m.in.: zegar słoneczny z armatką strzelającą w południe wykonany w Paryżu dla króla Stanisława Leszczyńskiego, XVII-wieczną klepsydrę wodną wykonaną z majoliki. Kolekcja zegarów w Jędrzejowie zajmuje trzecie miejsce w świecie pod względem liczebności i wartości eksponatów.
Ponadto w muzeum znajdują się inne ekspozycje tematyczne, m.in. dział grafiki i ekslibrisów ze zbiorami od XV wieku, dział rzemiosła artystycznego i historyczny, dział gastronomii obejmujący naczynia kuchenne oraz dekoracyjne zastawy stołowe.

Fragment ekspozycji w Muzeum Zegarów w Jędrzejowie.

***

Ruiny zamku w Chęcinach. Foto: Jacek Kwiatkowski

Zamek Królewski w Chęcinach
Zamek powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Posadowiony jest na wyniosłym wzgórzu, o wysokości 360 m n.p.m. Z dwóch wież rozpościerają się wspaniałe widoki na okolice. Wielokrotnie w historii niszczony i przebudowywany popadł w ruinę. W latach 2013-2015 przeszedł gruntowny remont i od tej pory stał się jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc regionu. Warto wiedzieć, że w okolicach zamku realizowano sceny batalistyczne do filmu „Pan Wołodyjowski”. Chęcińska warownia „grała” tam zamek w Kamieńcu Podolskim. Ostatnio także „dostała angaż” filmowy – do „Korony królów”.

Zamek w Chęcinach. Foto: Jacek Kwiatkowski

***

A ponieważ Ziemia Kielecka ma bogatą historię i pełna jest tajemnic,podczas drogi będą nam towarzyszyć świętokrzyskie legendy i opowieści prawdziwe, królowie, książęta, mnisi, szeptuchy, wróżki i czarownice, południce i syreny…

***
Termin: 29 lutego 2020, sobota
***

Zgłoszenia i wpłaty: do 10 lutego
***
Koszt
uczestnictwa: 155 zł
Z
Kartą Globtrotera: 145 zł
Dla zainteresowanych – obiad, płatny dodatkowo. Dopłata: 25 zł
***
Kalkulacja przeliczona dla min. 23 osób.
Wyjazd następuje przy min.15 uczestnikach, z dopłatą do kosztów transportu (ok. 15 zł).
W kalkulacji uwzględnione zostały:

– przejazd busem / autokarem (dopasowany do liczby uczestników),
– wszelkie koszty organizacyjno-techniczne,
– zwiedzanie archiopactwa cystersów i Muzeum Zegarów w Jędrzejowie,
– zwiedzanie ruin zamku w Chęcinach,
– ubezpieczenie wycieczkowe.
***

Spotkanie grupy: 29.02., godz. 7.00
Plac Bankowy, przy pomniku Słowackiego
Powrót: ok. 21.30
***
Zgłoszenia: mailem na adres mailowy Klubu Globtrotera:
e-mail: klubglobtrotera@gmail.com

W zgłoszeniu podaj:
– imię i nazwisko,
– datę urodzenia do ubezpieczenia wycieczkowego.
– numer telefonu komórkowego oraz adres e-mail

***


Podoba Ci się pomysł takiej trasy zwiedzania? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga. Jeśli chcesz dostawać informacje o nowych artykułach na blogu kliknij >obserwuj< na stronie głównej. Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku:  https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/


 

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Globtrotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

 

1 myśl w temacie “ŚWIĘTOKRZYSKIE KLIMATY. Polska z Klubem Globtrotera

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close