OSOBLIWY CMENTARZ. Kaplica Czaszek w Hallstatt

img_20161102_192234
Cmentarz w Hallstatt. Foto: Liliana Kołłątaj

Do Hallstatt, miasteczka położonego nad jeziorem o tej samej nazwie, trafiliśmy tam dwa lata temu, podczas naszej wyprawy klubowej. Do odwiedzenia tego miejsca zachęciła nas nasza polsko- austriacka przewodniczka, Pani Izabela Gartner. I nie pożałowaliśmy. 

img_20161102_192432
Kościół parafialny przy cmentarzu w Hallstatt. Foto: Liliana Kołłątaj

To miasteczko w Austrii przyklejone do skał nad górskim jeziorem. Miasteczko, w którym – z braku życiowej przestrzeni – chodzi się ponad dachami lub po dachach domów, bądź poprzez sienie domów i przedpokoje prywatnych mieszkań. Ale o samym miasteczku jeszcze  sobie opowiemy. Tym razem skoncentrujemy się na jednym konkretnym obiekcie.

img_20161102_192452
Kościół parafialny przy cmentarzu w Hallstatt. Foto: Liliana Kołłątaj

Poza malarską urodą otaczającego krajobrazu i samego miasta, Hallstatt zaskakuje pewną osobliwością. Tuż obok kościoła parafialnego i niewielkiego cmentarza znajduje się  Kaplica Czaszek.

To także cmentarz, choć bardzo nietypowy i wręcz osobliwy.  Powstały z powodu szczupłości miejsca, w obrębie lokalnego cmentarza. Mamy podobną w Polsce, w Kudowie – Czermnej. Ta w Hallstatt jednak zaskakuje jeszcze bardziej. Znajduje się one w osobnej kruchcie, oznaczonej na drzwiach charakterystycznym symbolem.

img_20161102_192332
Kaplica Czaszek w Hallstatt. Foto: Liliana Kołłątaj

Dlaczego zaskakuje? Nie dosyć, że w jednym pomieszczeniu zobaczymy tam równiutko  ułożone 1200 czaszek i innych kości, to jeszcze połowa z nich  to czaszki   … ozdobione. Każda jest podpisana imieniem i nazwiskiem „właściciela” oraz datą jego urodzin i śmierci, a wiele dodatkowo dekorowanych jest  ornamentami.

Ta osobliwa kaplica funkcjonowała długo  jako swoisty, nietypowy i nieco snobistyczny cmentarz, choć w XX wieku pochówki odbywały się już dość rzadko. Za to miejsca w czaszkowych szeregach rezerwowane były i opłacane z wyprzedzeniem. Aktualnie dokonuje się kremacji, a urny składane są na cmentarzu. Ostatnia czaszka, kobiety zmarłej w 1983 roku, została umieszczona w kaplicy w 1995 roku.

img_20161102_192301
Wnetrze Kaplicy Czaszek w Hallstatt. Foto: Liliana Kołłątaj

Cmentarz przy kościele parafialnym powstał w XVI wieku. Początkowo, ze względu na niedostatek miejsca na cmentarzu trumny były zakopywane pionowo. Jednak było to rozwiązanie na krótki dystans. Po pewnym czasie, gdy miejsca na kolejne pochówku już zdecydowanie brakowało, wymyślono, by kości ekshumować, oczyszczyć i złożyć układane w sąsiadującej z cmentarzem kapliczce. Zwyczaj przyjął się i kolejne ekshumacje następowały 10-20 lat po pierwszym piętrze. Na każdej czaszce wypisane są personalia zmarłego, a dodatkowo czaszki kobiet malowane są kwiaty, a na czaszkach mężczyzn gałązki bluszczu. Czaszki ułożone są według daty śmierci.

img_20161102_192555
Hallstatt. Kaplica Czaszek. Fotografia malarza czaszek , Heinricha Kirchslagera. Foto: Liliana Kołłątaj

Kaplica Czaszek traktowana jest również jako muzeum i atrakcja miejscowości. Wejście jest płatne, ale nie jest to duży wydatek, opłata to 2 euro. Za to możemy fotografować do woli (inaczej niż w Czermnej, gdzie  jest zakaz fotografowania). I dostaniemy nawet wydrukowaną informację po polsku.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że znajdujące się po sąsiedzku: niewielki zabytkowy cmentarz z maleńką kaplicą św. Michała Archanioła oraz stary, gotycki kościół Wniebowzięcia Matki Bożej, wzniesiony w 1505 r. – także godne są obejrzenia.

img_20161102_210745
Wnętrze kościoła parafialnego. Foto: Liliana Kołłątaj
img_20161102_210720
Kapliczka na cmentarzu. Foto: Liliana Kołłątaj
img_20161102_192405
Cmentarz w Hallstatt. Foto: Liliana Kołłątaj
img_20161102_192533
Hallstatt. Tablice ze starego cmentarza umieszczono w przejściu do kościoła. Foto: Liliana Kołłątaj

***

Tekst i zdjęcia: Liliana Kołłątaj


Podobał Ci się artykuł? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga. Jeśli chcesz dostawać informacje o nowych artykułach na blogu kliknij >obserwuj< na stronie głównej.

Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku:  https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Globtrotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close