CZESKA MAKABRESKA. KAPLICA CZASZEK W KUTNEJ HORZE

Kutna Hora. Kościół Wszystkich Świętych na cmentarzu w Sedlcu. Foto: Liliana Kołłątaj
Kutna Hora przyciąga turystów malowniczością Starego Miasta, niezwykłym w swej konstrukcji kościołem św. Barbary, zabytkową kopalnią srebra.
Poza centrum miasta, w dzielnicy Sedlec, znajduje się jeszcze jeden obiekt, który interesuje turystów. Budzi on jednak sporo kontrowersji. Dla jednych to niezwykła osobliwość i kolejna atrakcja. Dla innych makabreska i szczyt złego gustu.
Kutna Hora. Brama cmentarza, na terenie którego znajduje się Kaplica Czaszek. Foto: Liliana Kołłątaj

Sedlec to najstarsza część Kutnej Hory. To tu rozpoczęła się historia królewskiego srebra i miasta Kutna Hora. W Sedlcu znajdują się dwa bardzo cenne obiekty sakralne  – Katedra Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela oraz kościół  Wszystkich Świętych przy cmentarzu katolickim, w dolnej kaplicy tego kościoła znajduje się ossuarium.

KAPLICA CZASZEK
Ossuarium i kościół cmentarny Wszystkich Świętych

W 1278 r. Król Otakar II z Czech wysłał Henryka, opata Sedlca, w misji dyplomatycznej do Ziemi Świętej. Opuszczając Jerozolimę, Henryk zabrał ze sobą garść ziemi z Golgoty, którą poświęcił cmentarz klasztoru Sedlec, w wyniku czego cmentarz stał się sławny nie tylko w Czechach, ale także w całej Europie Środkowej i wielu zamożnych ludzi chciało zostać tu pochowanych.
Teren cmentarza został powiększony podczas epidemii dżumy w XIV wieku (np. w 1318 pochowano około 30 tysięcy osób), a także w czasie wojen husyckich w pierwszym kwartale XV stulecia.

Kutna Hora. Cmentarz na Sedlcu i Kościół Wszystkich Świętych. Foto: Liliana Kołłątaj

Po 1400 roku jeden z opatów wzniósł na środku cmentarza kościół Wszystkich Świętych w stylu gotyckim, a pod nim kaplicę przeznaczoną do składania kości ze zlikwidowanych grobów, które to zadanie zostało rozpoczęte przez na wpół niewidomego mnicha cysterskiego w roku 1511.

Kutna Hora. Wnętrze Kaplicy Czaszek. Foto: Liliana Kołłątaj

Ossuarium zawiera szczątki około 60 tysięcy osób. Największe zbiory kości ułożone są w formie dzwonów w czterech rogach kaplicy. Te konstrukcje są już jednak dużo późniejsze, powstały po przebudowaniu kaplicy na początku XIX wieku.

Kutna Hora. Wnętrze Kaplicy Czaszek. Foto: Liliana Kołłątaj

Kaplica została przebudowana w czeskim stylu barokowym w latach 1703 – 1710 przez słynnego czeskiego architekta, włoskiego pochodzenia, Jana Blažeja Santini-Aichla. Obecny układ kości pochodzi z 1870 roku i jest dziełem czeskiego rzeźbiarza, Františka RINT (jego nazwisko, złożone z kości, można zobaczyć na prawej ścianie nad ostatnią ławką).

Kutna Hora. Wnętrze Kaplicy Czaszek. Podpis obecnej formy kaplicy – Franciszka Robota. Foto: Liliana Kołłątaj

Najciekawsze dzieła Mistrza Rinta to dwie monstrancje obok głównego ołtarza i herb szlacheckiej rodziny Schwarzenbergów oraz żyrandol w środku nawy, zawierający wszystkie kości ludzkiego ciała.

Kutna Hora. Wnętrze Kaplicy Czaszek. Pod sklepieniem widoczny żyrandol z ludzkich kości. Foto: Liliana Kołłątaj
Kutna Hora. Wnętrze Kaplicy Czaszek. Herb ułożony z kości ludzkich. Foto: Liliana Kołłątaj

W Kutnej Horze warto też zajrzeć do miejscowej katedry. O katedrze i historii Kutnej Hory przeczytacie w oddzielnym artykule: KUTNA HORA. Z WIZYTĄ NA SEDLCU

Kutna Hora. Wnętrze Kaplicy Czaszek. Foto: Liliana Kołłątaj
INFORMACJE PRAKTYCZNE
OSSUARIUM
Godziny otwarcia
czynne codziennie, z wyjątkiem 24 XII
XI-II: 9.00-16.00;    IV-IX:  8.00-18.00
w niedziele od 9.00 do 18.00
X, III:  9.00-17.00
Opłaty za wstęp:
bilety normalne:  90, – CZK
bilety ulgowe:  60, – CZK
KATEDRA
otwarta codziennie, z wyjątkiem: 24 XII, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty.
IV – IX:  9.00-18.00
W niedziele od 11.00 do 18.00
XI – II:  9.00-16.00
W niedziele 11.00-16.00
X, III:  9.00-17.00
W niedziele 11.00-17.00
Opłaty za wstęp:
bilety normalny:  50, – CZK
bilety ulgowy:  30, – CZK
UWAGA! Jeśli zamierzacie spędzić więcej czasu w Kutnej Horze warto kupić karnet na 4 obiekty, łącznie z kościołem św. Barbary i Kaplicą Bożego Ciała.
***

Informacje historyczne oraz praktyczne zostały zaczerpnięte z oficjalnej strony parafii rzymskokatolickiej w Sedlcu – http://www.sedlec.info

Kutna Hora – Sedlec. Figura św. Jana Chrzciciela przy wejściu na cmentarz. Foto: Liliana Kołłątaj
———————————————————————–

Podobał Ci się artykuł? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga. Jeśli chcesz dostawać informacje o nowych artykułach na blogu kliknij >obserwuj< na stronie głównej.

Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku:  https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/

___________________________________________

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Globtrotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close