
Tekst i zdjęcia: Piotr Jurzysta
Białostocka kamienica Cytronów to jeden z przykładów secesyjnej rezydencji miejskiej. Pałacyk powstał około 1910 roku na bazie niewielkiego budynku zakupionego przez rodzinę Luire.


Kilka lat później budynek trafił w ręce fabrykanckiej żydowskiej rodziny Cytronów, która jednak długo nie mogła się pozbyć rezydującego w nim Inspektoratu Szkolnego.


Cytronowie opuścili Białystok jeszcze przed II WŚ. Po jej zakończeniu w kamienicy miały siedziby różne instytucje, do 1974 roku była tu siedziba Milicji Obywatelskiej. Później utworzono tu Muzeum Ruchu Rewolucyjnego w 1990 roku przekształcone w Muzeum Historyczne.


Dziś w placówce można oglądać przywróconą świetność dawnej rezydencji. Spod wielu warstw farby odsłonięto dawne ornamenty zdobiące ściany. Niestety nie zachowały się żadne źródła opisujące pierwotne przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń – obecnie stworzono w nich pokoje reprezentacyjne, salon czy jadalnię. Wszystkie zostały wyposażone w meble, przedmioty użytkowe i obrazy pochodzące w większości z dawnych białostockich domów i rezydencji.




Polecamy także artykuł Piotra Jurzysty na naszym blogu o cmentarzach lwowskich CMENTARZ ORLĄT I CMENTARZ ŁYCZAKOWSKI
A także inne teksty tego autora na jego prywatnej stronie na Facebooku: https://www.facebook.com/TeoriaWielkiejPodrozy/


Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.
Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.


1 myśl w temacie “BIAŁOSTOCKA SECESJA”