
KROKUSY W DOLINACH TATRZAŃSKICH
Czas kwitnienia krokusów to wydarzenie roku na Podhalu. Najbardziej znanym, popularnym i spektakularnym miejscem odwiedzanym wówczas przez turystów jest Dolina Chochołowska, która w tym czasie przeżywa istne oblężenie. Nie znaczy jednak, że jest to jedyne miejsce, gdzie można obserwować te wspaniałe dywany kwiatowe. Równie pięknie prezentują się w innych rejonach Tatr Zachodnich, a także w dolinach Tatr Słowackich. Himeryczność tatrzańskiej pogody powoduje, że czasem trzeba na krokusy „zapolować”, bo tam gdzie chciałoby się je obejrzeć, właśnie skryły się pod śniegiem, a wystrzeliły niespodziewanie w zupełnie innym miejscu. Takie właśnie „polowanie” urządzimy z Klubem Globtrotera i jeśli się nam poszczęści, to krokusy zobaczymy nie tylko w jednym, ale nawet w kilku miejscach.

A ponieważ wyprawa na Podhale to jednak sporo kilometrów, warto taki wyjazd okrasić jeszcze kilkoma ciekawostkami.

Zajrzymy zatem także na Podhale – w okolice Zakopanego i do samego Zakopanego.
PODHALE. WYCIECZKA CAŁODZIENNA
Trasa:
Murzasichle – Krempachy – Nowa Biała – Przełom Białki – Harklowa – Dębno – Łopuszna – Murzasichle

PRZEŁOM BIAŁKI
Pomiędzy Krempachami, Nową Białą i Trybszem rozciąga się krótki, ale niezwykle malowniczy przełom Białki, pomiędzy Kramnicą i Obłazową. Tu nie tylko pospacerujemy nad górską rzeką ciesząc oczy widokami, ale będziemy mogli poczuć się jak zbójnicy i kurierzy tatrzańscy, a nawet jak człowiek prehistoryczny. Tu bowiem kręcono sceny „Janosika” i „Trzeciej granicy”. Tu także natrafiono na ślady wczesnego osadnictwa. Tu też, na dominującej nad okolicą górce Obłazowej (670 m n.p.m., wysokość względna 47 m), Słowianie bawili się w Noc Kupały. Tu również znajduje się grota, gdzie znaleziono kość mamuta. Wprawdzie mamucich śladów już tam nie ma, ale do groty da się w łatwy sposób zajrzeć.🙂
DĘBNO PODHALAŃSKIE
Tu zaczniemy podążać szlakiem architektury drewnianej. Nie sposób być w Dębnie i nie zajrzeć do drewnianego kościółka, jednego z najbardziej znanych polskich zabytkowych kościołów drewnianych, wpisanego na listę UNESCO.

HARKLOWA
Najbardziej znanym i cennym obiektem wioski jest późnogotycki drewniany kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny, który powstał pod koniec XV w.

Warto wspomnieć, że w Harklowej 31 grudnia 1861 roku urodził się znany malarz – Włodzimierz Tetmajer, przyrodni brat Kazimierza Przerwy–Tetmajera. Po dworze, w którym mieszkał, niestety wiele nie pozostało.

ŁOPUSZNA
Łopuszna to także wieś na szlaku architektury drewnianej. Drewnianych budowli spotkamy tam całkiem sporo. A przy okazji znów spotkamy się z rodem Tetmajerów, bowiem najciekawsze obiekty wioski to XVI-wieczny drewniany kościół i Dwór Tetmajerów.
Z historią dworu wiążą się losy nie tylko rodziny Tetmajerów, ale także innych artystów – poetów Bohdana Zaleskiego i Seweryna Goszczyńskiego.

Jest tu także cmentarz, na który warto zajrzeć. To bowiem ostatnie miejsce spoczynku rodziny Tischnerów, a wśród nich znanego księdza profesora Józefa Tischnera, związanego przez lata z warszawskim duszpasterstwem akademickim.
ZAKOPANE
Postaramy się pokazać Wam to miasto nieco inaczej, niż zwykle się je ogląda, zajrzymy w miejsca, gdzie rzadziej trafiają turyści. Zajdziemy do Willi Atma, gdzie mieszkał Karol Szymanowski, do Czerwonego Dworu, który był siedzibą Republiki Zakopiańskiej (wejście do wnętrz – zależnie od aktualnej sytuacji). Odwiedzimy oczywiście także zabytkowy cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Wizyty w innych miejscach uzależniamy od tego, ile pozostanie wolnego czasu i czym będziecie zainteresowani. Po Zakopanem, żeby nie tracić czasu, pospacerujemy po południu w dniu przyjazdu z Warszawy.

***
TERMINY:
2.-4.04.2022. (piątek – niedziela)
23.-25.04.2021. (piątek – niedziela)
***
KOSZT: ok. 650 zł
***
Maksymalna liczba osób: 28
Kalkulacja dla grupy ok. 25 osób.
Wycieczka z przejazdem busem/autokarem realizowana jest przy minimum 12 uczestnikach.
—
Uwaga
W przypadku mniejszej grupy do Zakopanego i z powrotem jedziemy komunikacją publiczną (PKP do Krakowa + bus Kraków – Zakopane). Na miejscu, na Podhalu – przejazdy busem, wynajętym dla naszej grupy.
***
Rezerwacja miejsca następuje po wpłacie opłaty rezerwacyjnej w wysokości 300 zł, której należy dokonać w ciągu 7 dni od zgłoszenia.
—
Dopłata końcowa – do 10 marca.
—
Koszt obejmuje:
– przy grupie powyżej 12 osób – przejazd busem lub autokarem na całej trasie,
– przy grupie poniżej 12 osób: przejazd pociągiem Warszawa – Kraków – Warszawa i autobusem Kraków – Zakopane – Kraków;
– 3 noclegi w pensjonacie w Murzasichlu, pokoje 2-osobowe z łazienką; możliwe są pokoje jednoosobowe, z dopłatą 30 zł/os./dzień,
– wyżywienie: 3 śniadania, 3 gorące kolacje,
– wstępy do TPN,
– obsługa pilota na całej trasie,
– ubezpieczenie KLNW.
Zgłoszenia poprzez poniższy formularz zgłoszeniowy ⤵️ lub tradycyjnie na adres mailowy: klubglobtrotera@gmail.com
—
W zgłoszeniu należy podać:
– imię i nazwisko,
– numer telefonu,
– adres e-mail,
– datę urodzenia do ubezpieczenia wycieczkowego.
PROGRAM DZIENNY
2.04., piątek
Spotkanie grupy: godz.6.30, Plac Bankowy przy pomniku Słowackiego. Przejazd do Zakopanego. Przyjazd do Zakopanego ok.16.30. Spacer po mieście: zabytkowy Cmentarz na Pęksowym Brzyzku i zabytkowy kościółek św. Klemensa, Czerwony Dwór, Willa Atma. Przejazd do pensjonatu. Zakwaterowanie. Kolacja i nocleg.
23.04., sobota
Śniadanie w pensjonacie.
Po śniadaniu wyjazd na „polowanie na krokusy” – w wybrane doliny tatrzańskie (Chochołowska, Kościeliska itp.) lub Gorce – zależnie od aktualnych warunków krokusowo-pogodowych.
Powrót do pensjonatu wieczorem. Kolacja i nocleg. Nocleg.
25.04., niedziela
Śniadanie w pensjonacie. Wykwaterowanie.
Wycieczka po Podhalu: Przełom Białki – Harklowa – Dębno – Łopuszna.
Wyjazd z Podhala Warszawy ok. 15.00
Przyjazd do Warszawy ok. 22.30.
UWAGA Kolejność zwiedzania może ulec zmianie, w zależności od warunków pogodowych i aktualnej sytuacji.
Po otrzymaniu zgłoszenia na adres mailowy podany w zgłoszeniu prześlemy potwierdzenie wstępnej rezerwacji wraz z dalszymi informacjami.
—
Dane uczestników przetwarzane są tylko dla potrzeb tego wyjazdu.
– – – – – – – – – – – – – – –
> Dokonanie wpłaty oznacza akceptację programu i zasad wyjazdu.
> W przypadku, gdyby wyjazd nie mógł zostać zrealizowany uczestnicy otrzymają pełne zwroty wpłat.

Podobają Ci się moje pomysły tras zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.
Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.


7 myśli w temacie “KROKUSOWY WEEKEND. Podhale z Klubem Globtrotera”