Szprewaldzkie ogórki czyli urok Dolnych Łużyc

img_20160923_153440

***

pixabay

Nasi rodacy masowo kupują wycieczki do odległej Grecji czy Hiszpanii, a tymczasem tuż za rogiem ….. Spreewald, czyli Niemcy po słowiańsku.
W ciągu kilku ostatnich lat kilkakrotnie odwiedziliśmy Niemcy (a ściślej – wschodnie landy) i zdumiało nas jak bardzo zróżnicowane krajobrazowo i atrakcyjne turystycznie są tereny byłego NRD. Niestety, poza samym Berlinem i aquaparkiem „Paradise Island” niedaleko metropolii, prawie nieznane Polakom. A na wyciągnięcie ręki leżą przecież bałtyckie kurorty – elegantsze od naszych i nie straszące budami z gastronomią. Przecież Meklemburgia jest tak podobna do naszych Mazur i chyba nawet czystsza. Nawet sam Berlin (leżący już w Brandenburgii) otoczony jest jeziorami pełnymi jachtów, marin i wszelakiej infrastruktury turystycznej.
Najbliżej naszej granicy leży Spreewald – dosłownie po drugiej stronie jadąc z Zielonej Góry. To lasy i pola poprzecinane dziesiątkami kanałów i odnóg rzeki Sprewy.

dreamstime

Ten obszar tradycyjnie zamieszkiwany jest przez ludność pochodzenia słowiańskiego. Ich historia sięga bardzo głęboko. Pamiętajmy, że jeszcze za czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego tereny dzisiejszego Berlina zamieszkiwali Słowianie. Dziś tę ludność określa się mianem Serbołużyczan lub Dolnołużyczan.

flickr

Tradycyjnie pomiędzy wioskami i polami mieszkańcy poruszali się łodziami.
Obecnie ta urokliwa kraina jest popularnym wśród Berlińczyków celem weekendowych i rekreacyjnych wypadów. Tutejsze atrakcje to wycieczki łodziami „na pych”, trasy kajakowe i rowerowe, muzea NRD oraz … marynowane szprewaldzkie ogórki (kto nie wie dlaczego, niech obejrzy niemiecką komedię „Good Bye Lenin” z 2003r.).

dsc01026-kopia

Obszar ma powierzchnię 3 127 km2 (źródło: Wikipedia) i w 1991r. został ustanowiony rezerwatem biosfery UNESCO. Jak podają przewodniki – Spreewald (po dolnołużyku Błota) zamieszkany jest przez wielu Łużyczan.

O obecności łużyckiej mniejszość narodowej mają świadczyć dwujęzyczne tablice drogowe (jak na Kaszubach), ale praktycznie, w czasie zwykłej wycieczki nie sposób jednak usłyszeć inny język niż niemiecki. Na marginesie – nie słychać nie tylko historycznego łużyckiego należącego do języków słowiańskich, ale również współczesnego angielskiego, francuskiego, czy jakiegokolwiek innego. Zagranicznemu turyście bez znajomości niemieckiego nie jest łatwo dogadać się w wypożyczalni kajaków, rowerów, na przystani łodzi spacerowych czy na straganie ze słynnymi ogórkami. Tu niestety widać różnicę in minus w stosunku do landów zachodnich.
Stolicą i największym (105 tys. mieszkańców) ośrodkiem regionu jest Chociebuż (Cottbus) ze swoim Muzeum Serbołużyckim. To miasto znalazło się ostatnio na pierwszych stronach gazet. Niestety w związku z bijatykami nazistów z uchodźcami.

dsc00964

Najlepszą bazą wypadową w Spreewaldzie jest natomiast Lübbenau i stamtąd pochodzą wszystkie załączone zdjęcia. Atrakcje Lübbenau to starówka z klasycystycznym rynkiem, pałac Schloss Lübbenau, przystań łodzi spacerowych i … Muzeum NRD.

dsc00976

dsc00962

*
Żródła zdjęć: własne – Tomasz Mroczek oraz  Pixabay, Flickr, Dreamstime (free license)


Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.Kategorie EUROPA, KLUB GLOBTROTERA Blog. Indeks chronologiczny, NIEMCYTagi , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close