JARMARKOWY WIEDEŃ

Wiedeń. Jarmark Bożonarodzeniowy. Foto: Liliana Kołłątaj

Jarmarki Bożonarodzeniowe mają w Europie już bardzo długą tradycję, sięgającą aż XIV wieku. Najdłuższe doświadczenia w ich organizacji ma Drezno. Tam odbywają się już od ponad 600 lat. I właśnie z Niemiec ten zwyczaj przywędrował do innych krajów Europy. Trwają krócej lub dłużej. Niektóre jeden, dwa dni, inne nawet kilka tygodni (np. w Pradze aż do 6 stycznia).
My odwiedziliśmy jarmarkowy Wiedeń pod koniec listopada 2018 roku. CK stolica pięknie przywitała nas świątecznie od razu po wyjściu z dworca Hauptbanhof. 🙂

WIEDEŃ. CHOINKA ŚWIĄTECZNA PRZED HAUPTBANHOF. Foto: Liliana Kołłątaj
Już od połowy listopada Wiedeń witał przyjeżdżających olbrzymią, pięknie udekorowaną choinką przy wyjściu z dworca Hauptbanhof. Foto: Liliana Kołłątaj

Jarmarki odbywają się w Wiedniu w różnych miejscach, w zasadzie na wszystkich większych placach zabytkowej części miasta, w obrębie Ringu.

Kramy jarmarkowe przy Michaelertor, przy wejściu na teren Hofburga. Foto: Liliana Kołłątaj

Kulminacja wydarzeń przypadła w tym roku na początek grudnia, ale już pod koniec listopada na Starym Mieście w kilku punktach rozstawione były świąteczne kramy. Niestety pogoda niezbyt sprzyjała dłuższym spacerom. Powiem szczerze, takiej pogody nie życzę żadnemu turyście. Ale mimo fatalnej pogody po Wiedniu kręciło się sporo ludzi. Gdyby aura dopisała byłyby tłumy, bo Wiedeń w porze jarmarku świątecznego ściąga turystów z całej Europy.

Kramy przy Michaelertor. Foto: Liliana Kołłątaj

Największy i najciekawszy jarmark zorganizowano tradycyjnie przy katedrze św. Szczepana. To wszakże jeden z najważniejszych punktów wiedeńskiego Starego Miasta, porównywalny z rejonem Hofburga.

Kramy jarmarku świątecznego przy katedrze św. Szczepana. Foto: Liliana Kołłątaj

Swoje produkty lokalne – przede wszystkim: rzemiosło – prezentowały chyba wszystkie regiony Austrii. A przynajmniej – zdecydowana większość.

Świąteczne drobiazgi z regionu Salzburga.
Świąteczne ciasta z Mariazell.
Figurki i inne drewniane dekoracje z Holzu.

Na jarmarku spotkało nas spore i bardzo miłe zaskoczenie. Na jednym z kramów zaprezentowano ceramikę z naszego Bolesławca. 🙂

Ceramika z Bolesławca na wiedeńskim jarmarku bożonarodzeniowym. Foto: Liliana Kołłątaj

W dodatku było to jedyne, wśród kilkudziesięciu, stoisko regionu nie-austriackiego, choć przygotowane i obsługiwane przez Austriaków.

Wiedeń. Ceramika z Bolesławca na jarmarku bożonarodzeniowym przy katedrze. Foto: Liliana Kołłątaj

A ponadto obowiązkowo świąteczne smakołyki, słodkości, naturalnie również z różnych regionów Austrii. Przyciągało oczy czekoladowe stoisko „rzemieślnicze”, gdzie można było zakupić nie tylko czekoladowe łyżki i widelce, ale nawet śrubki i obcęgi.🙂

Przepyszne placki ziemniaczane, w najróżniejszych smakach. Foto: Liliana Kołłątaj
Na jarmarku, jak to na jarmarku. Można znaleźć prawie wszystko. Łyżki, widelce, warząchwie, a nawet śrubki, młotki, obcęgi i nakrętki.
W dodatku wszystko to… z czekolady.
Do świątecznych ciast przydadzą się orzeszki i migdały. Oczywiście były obecne na jarmarku. Foto: Liliana Kołłątaj

I oczywiście przeróżne bombki i stroiki świąteczne do dekoracji mieszkań, domów i ogrodów.🎄

Bombki i inne dekoracje świąteczne wykonane z papier-mâché. Foto: Liliana Kołłątaj
Na świątecznym jarmarku nie mogło zabraknąć roślinnych dekoracji do domów i ogrodów, oczywiście z gałązkami świerku i jodły w rolach głównych. Foto: Liliana Kołłątaj

Jarmarkowy Wiedeń zrobił na nas tak sympatyczne wrażenie, że zaplanowaliśmy odwiedzić go kiedyś jeszcze raz w tym terminie.  

Jeśli Wam też chodzi po głowie taki pomysł – to jak najbardziej polecamy. A najlepiej – w połączeniu z równie pięknym (a może jeszcze piękniejszym) świątecznym Salzburgiem, również pełnym jarmarków i zachwycających świątecznych dekoracji.🙂

Salzburg w świątecznej scenerii. Foto: Liliana Kołłątaj

Tekst i zdjęcia: Liliana Kołłątaj
Wszystkie prawa zastrzeżone

 


Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.



Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close