KURPIOWSKIE NIESPODZIANKI. FERETRONY Z KADZIDŁA

Obok ołtarza zabytkowe feretrony w kościele Św.Ducha w Kadzidle na Kurpiach. Foto: Liliana Kołłątaj

Czasami warto w czasie planowanej podróży zrobić nieplanowany skok w bok. W wielu miejscowościach leżących tuż obok standardowych szlaków turystycznych znaleźć można niezwykle interesujące niespodzianki.

W Niedzielę Palmową Klub Globtrotera kilka razy już wybrał się na Kurpie. Głównym celem wyjazdu był oczywiście festyn w Łysych. Po drodze jednak robiliśmy takie „niezaplanowane” skoki w bok. Ujmuję to w cudzysłów, gdyż jednak nie do końca były one niezaplanowane.

Kościół Św.Ducha w Kadzidle

Jednym z miejsc, które odwiedziliśmy przy okazji kurpiowskiej Palmowej Niedzieli była miejscowość Kadzidło. Słowo miejscowość pasuje tu najlepiej, bo na wioskę już dawno za duże, a na miasto jednak jeszcze trochę za małe. Administracyjnie to jeszcze województwo mazowieckie. Etnograficznie to Kurpie, które wiążą się z Mazowszem i z Podlasiem. Natknęliśmy się w owym Kadzidle na sporo ciekawostek, poza ogólnie znanym skansenem kurpiowskim, zresztą średnio ciekawym, zwłaszcza po pożarze, w którym doszczętnemu zniszczeniu uległy 3 obiekty, właśnie te największe i najciekawsze. Skansen wyremontowano, ale strat poniesionych podczas pożaru nie sposób wyrównać.

Najbardziej interesujący w Kadzidle jest kościół. Ale i droga do niego obfituje w ciekawostki. O kościele  przeczytacie w oddzielnym artykule.  >>> KURPIOWSKIE PEREŁKI. KADZIDŁO czyli Kurpie w pigułce

Tutaj zajmiemy się niewielkim elementem wyposażenia zabytkowego kościoła – a mianowicie feretronami.

Zabytkowy feretron w kościele Św.Ducha w Kadzidle na Kurpiach. Foto: Liliana Kołłątaj

Cóż to takiego ów feretron? To przenośny, obustronnie namalowany obraz religijny w ozdobnych ramach. Może być to także obustronna płaskorzeźba lub figura świętej postaci. Umieszczone są one na podstawie, w której znajdują się dwa otwory na pręty do ich przenoszenia w czasie procesji. Takich zabytkowych feretronów odnaleziono w kościele Św.Ducha w Kadzidle ok. trzydziestu.

Zabytkowy feretron w kościele Św.Ducha w Kadzidle na Kurpiach. Foto: Liliana Kołłątaj

Przypuszczalnie pochodzą z końca XIX wieku, a może są jeszcze wcześniejsze. Wszystkie zostały poddane renowacji i pieczołowicie odrestaurowane. Oczywiście, zgodnie ze swoim przeznaczeniem, wykorzystywane są w procesjach. A w zwykły dzień obejrzeć można je w kościele. Rozstawione w nawach bocznych i przy ołtarzach dopełniają dekoracji obiektu.

Zabytkowe feretrony w kościele Św.Ducha w Kadzidle na Kurpiach. Foto: Liliana Kołłątaj


Podoba Ci się ten artykuł? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close