KRAINA OTWARTYCH OKIENNIC i POLSKA AMAZONIA. Podlasie z Klubem Globtrotera

Na rozlewiskach Narwi. Foto: Liliana Kołłątaj

Wiadomo nie od dziś, że Podlasie to jeden z ulubionych terenów eksploracji Klubu Globtrotera.
To miejsce, gdzie stykają się ze sobą Polacy, Litwini, Białorusini i Tatarzy, katolicy, prawosławni, muzułmanie i żydzi. Każda z tych nacji przyczyniła się do powstania wielokulturowej mozaiki regionu, która trwa tam do dziś.
W trakcie majowego wyjazdu przed nami Polska Amazonia i Kraina Otwartych Okiennic. To dwie najbardziej znane i charakterystyczne wizytówki Podlasia.
A na trasie naszej podlaskiej eksploracji tym razem: rozlewiska Narwi pomiędzy Waniewiem i Śliwnem, Puchły, Trześcianka, Narew i Wasilków. Co tam zobaczymy?

Na rozlewiskach Narwi w Narwiańskim Parku Narodowym. Foto: Andrzej Malik

POLSKA AMAZONIA: kładka nad Narwią WANIEWO – ŚLIWNO
Tu zagłębimy się w rozlewiska Polskiej Amazonii. Postępująca susza daje się odczuć także na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego. Trzeba zatem korzystać i podziwiać, bo kto wie, kiedy malownicze trzęsawiska, zamienią się w łąki. Rozlewiska Narwi poznamy z bardzo bliska, bo z poziomu wody. Odbędziemy trzykilometrowy spacer pomostem ułożonym na bagnach, łączącym wsie Waniewo i Śliwno. Niektóre jego odcinki pokonamy pływającymi pomostami – tratwami.

Kładka przez rozlewiska Narwi. Foto: Katarzyna Kowalska

UWAGA!
Na tym odcinku mogą przydać się kalosze lub obuwie na zmianę. Dojście do kładki w Waniewie prowadzi przez podmokłą łąkę.
Na pływających pomostach przydadzą się rękawiczki (np. zwykle ogrodnicze) – liny, łańcuchy i poręcze bywają oblepione mułem i roślinnością wodną.

Narwiański Park Narodowy. Foto: Liliana Kołłątaj

PUCHŁY
Tu zobaczymy najpiękniejszą drewnianą cerkiew Podlasia. Cerkiew parafialna p.w. Opieki Matki Bożej została wzniesiona w latach 1913- 1919. Jest trzecią z kolei świątynią w tym miejscu. Według dokumentów archiwalnych pierwsza cerkiew powstała tu w 1756 r.
Drewniane cerkwie i drewniane budownictwo to tego cecha charakterystyczna tego regionu Podlasia. Takich obiektów obejrzymy więcej na trasie.

Puchły. Najpiękniejsza cerkiew Krainy Otwartych Okiennic. Foto: Liliana Kołłątaj

TRZEŚCIANKA
Tu również będziemy podziwiać jedną z najładniejszych drewnianych podlaskich cerkwi. Pierwsza prawosławna świątynia pw. Św. Michała Archanioła stanęła tu już w XVI  wieku. Tym samym była jedną z najwcześniejszych w tym rejonie.
Niestety w 1835 r. strawił ją pożar. Obecna,  powstała w 1864 r., także należy do najstarszych oryginalnych budowli sakralnych Podlasia. Trześcianka to jedna z wiosek Krainy Otwartych Okiennic. Tu zachował się jeszcze obraz dawnego Podlasia: niskie drewniane domy, malowane i rzeźbione okiennice i szczyty domów, niespieszny tryb życia.

Cerkiew w Trześciance. Foto: Liliana Kołłątaj

NAREW
Następnie, podążając śladami Zygmunta Starego i Bony, odwiedzimy Narew, miasto leżące w samym środku podlaskiego tygla kulturowego, by ponownie tę różnorodność kulturową obserwować z bliska.

Królewskie miasto Narew, gdzie prawosławie miesza się z religią katolicką. Foto: Liliana Kołłątaj

WASILKÓW
Skansen w Wasilkowie
Skansen w Wasilkowie jest częścią białostockiego Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Na ekspozycję składa się ponad 50 obiektów. Mimo że zostały one tu zgromadzone po przeniesieniu z różnych miejsc razem tworzą dopasowaną całość, sprawiającą wrażenie wsi istniejącej tu w tej postaci od zawsze. Całości dopełniają malownicze pejzaże, ze stawem i zagajnikami. Dodatkową atrakcją jest Sokolarnia: hodowla sokołów wędrownych i innych ptaków drapieżnych.

Skansen Podlaski w Wasilkowie. Foto Liliana Kołłątaj

PIKNIK
Cóż by to była za wycieczka bez pikniku! Piknik musi być! Tym bardziej, że na tej trasie trochę trudno znaleźć obiekt, gdzie moglibyśmy zjeść obiad.
Zatem oczywiście tradycyjne będzie piknik.
Ogniska i pieczonych kiełbasek tym razem nie będzie, ale na pewno nie ograniczymy pikniku do kawy i ciasteczek.😉
Przygotowujemy dla Was solidną przekąskę na zimno + ciepłe napoje.


Terminy:
26 czerwca 2022, niedziela
Zgłoszenia i wpłaty: do 23 czerwca.
Później – w miarę wolnych miejsc.
***
29 maja 2022, niedziela
Zgłoszenia i wpłaty: do 15 maja. Później – w miarę wolnych miejsc.
***

Dla grup zorganizowanych (min.15 osób) – termin, szczegółowy program i koszty – do ustalenia.

  • W zgłoszeniu prosimy podać:
  • imię i nazwisko,
  • numer telefonu (najlepiej komórkowy),
  • adres e-mail,
  • datę urodzenia do ubezpieczenia wycieczkowego.

Koszt uczestnictwa:
Z Kartą Globtrotera: 185 zł
dla pozostałych osób: 195 zł

Spotkanie grupy: godz. 7.00, Plac Bankowy, przy pomniku Słowackiego
Powrót: ok. 21.30


Kalkulacja obejmuje:
– przejazd autokarem (lub minibusem, zależnie od wielkości grupy),
– przygotowanie programu krajoznawczego oraz koszty związane z jego realizacją: 
– bilet wstępu do Narwiańskiego Parku Narodowego, w tym: na kładkę Kurowo – Waniewo,
– piknik (organizacja i prowiant),
– bilet wstępu do skansenu w Wasilkowie,
– zwyczajowe datki w cerkwiach, które odwiedzimy,
– ubezpieczenie wycieczkowe.


Kalkulacja przeliczona na ok. 15 osób.
Wyjazd następuje przy min.12 uczestnikach, z dopłatą do kosztów transportu (ok. 20 zł).Rezerwacji miejsca można dokonać tradycyjnie wysyłając zgłoszenie mailem na adres klubglobtrotera@gmail.com
lub poprzez zamieszczony poniżej formularz zgłoszeniowy ⬇️

Osoby towarzyszące (w przypadku, gdy wybierasz się indywidualnie w poniższych rubrykach wstaw kreski)

1.

2.

Rezerwację należy potwierdzić wpłatą w ciągu 2 dni od otrzymania potwierdzenia zgłoszenia.Dane osobowe przetwarzane są przez B.T. Klub Globtrotera Warszawa wyłącznie dla celów organizacji tej wycieczki.


Po otrzymaniu zgłoszenia od Państwa przesyłamy potwierdzenie z numerem konta do wpłaty na adres mailowy podany w zgłoszeniu.Organizatorem wycieczki jest Biuro Turystyki Klub Globtrotera Warszawa, wpisane do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego pod numerem 2314.


Narwiański Park Narodowy. Kładka przez rozlewiska Narwi łącząca Kurowo i Waniewo. A na kładce oczywiście Globtroterzy.🙂Podobają Ci się moje pomysły tras zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close