ŚMIERTELNA PASJA

Aleja w Parku Praskim prowadząca do wejścia do warszawskiego ZOO. Foto: Liliana Kołłątaj

11 marca 1928 roku bramy Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego zostały otwarte dla zwiedzających. I ten dzień uznaje się za oficjalną datę powstania. Uchwałę o utworzeniu na Pradze Miejskiego Ogrodu Zoologicznego warszawski magistrat przyjął rok wcześniej, 14 czerwca 1927 roku.
Z warszawskim ZOO kojarzone jest przede wszystkim nazwisko Jana Żabińskiego.
Mało kto pamięta, że pierwszym dyrektorem ogrodu został polski zoolog i hodowca Wenanty Burdziński, pochodzący z Ukrainy, ktory wcześniej założył ogród zoologiczny w Kijowie i był jego dyrektorem w latach ok.1907 – 1923. Niestety w Warszawie jego działania trwaly bardzo krótko. A wszystko przez pasję z jaką pracował nad rozwojem nowego przedsięwzięcia.

Wenanty Burdziński.
Pierwszy dyrektor warszawskiego ZOO.
Foto: zoo.waw.pl

Jego niesamowite zaangażowanie w tworzenie zoo obróciło się przeciwko niemu i doprowadziło do tragedii. Burdziński mimo solidnego przeziębienia pracował dniem i nocą z bardzo wysoką gorączką, kiedy trzeba było zimą ocieplać pomieszczenia dla zwierząt.
W efekcie zachorował na zapalenie płuc. Wówczas nie było jeszcze dostępnych antybiotyków. Choroba rozwinęła się błyskawicznie, 17 grudnia 1928 Wenanty Burdziński zmarł.
Dopiero po śmierci Burdzińskiego, w 1929 roku dyrektorem ogrodu został wspomniany wyżej Jan Żabiński – młody zoolog, adiunkt Katedry Zoologii i Fizjologii Zwierząt SGGW. Pełnił tę funkcję do 1951 roku, dzielnie wspierany przez swą żonę Antoninę.

Antonina i Jan Żabińscy.
Foto: Rajmund Wełnic / sprawiedliwi.org.pl


Pierwszy dyrektor warszawskiego ZOO został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.

Grób Wenantego Burdzińskiego na Cmentarzu Powązkowskim. Foto: archiwum Wikipedii

Na terenie Ogrodu ustawiono obelisk pamiątkowy. Uczczono go także nadając jego imię jednej z ulic w Warszawie, na Pradze nieopodal ZOO, w sąsiedztwie z „kolegami z branży” – Karolem Darwinem i Karolem Linneuszem.

Kamień Wenantego Burdzińskiego na warszawskiego ZOO. Foto: Mateusz Opasiński

Ciekawostki o warszawskim ZOO znajdziecie także w artykule TUZINKA Z WARSZAWSKIEGO ZOO.

Tuzinka z warszawskiego ZOO. Foto: archiwum internetowe

Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close