SZEWSKA PASJA

Stanisław Eugeniusz, protoplasta rodu. Foto: archiwum Wikipedii 

O szewcu Kilińskim słyszał chyba każdy Polak. 
A kto pamięta Maćka z Bogdańca?
Takim pseudonimem posługiwał się dla celów konspiracyjnych znany szewc, który stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci Warszawy przełomu XIX i XX wieku. Pochodził zresztą z rodziny o długich i znaczących szewskich tradycjach.
Buty ich produkcji trafiały na dwory w wielu krajach Europy, a nawet za ocean. Chodzili w nich między innymi gen. Felicjan Sławoj-Składkowski, Wojciech Kossak, Jan Kiepura. Specjalizowali się w butach męskich, zwłaszcza oficerkach oraz butach do jazdy konnej. Ale panie również mogły znaleźć tam coś dla siebie – śliczne i wygodne pantofelki oraz sznurowane trzewiczki wyściełane jedwabiem. Marka była równie znana, słynna i ceniona jak później Kielman. 

Dawniej w pracowni szewskiej. Foto: archiwum internetowe

W latach międzywojennych sklep firmy z warsztatem dla szewców mieścił się dokładnie w tej kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 7, w której w „Lalce” Prus ulokował sklep Wokulskiego i mieszkanie jego przyjaciela, subiekta Ignacego Rzeckiego.
Dochody z produkcji obuwniczej pozwoliły na wystawienie całkiem niebrzydkiej willi na Mokotowie, przy ulicy Narbutta 18. 

Willa przy ulicy Narbutta w latach powojennych. Foto: archiwum internetowe

O kim mowa? Oczywiście o Hiszpańskich i o trzech, a nawet czterech pokoleniach Stanisławów, jako że imię to przechodziło w tej rodzinie z ojca na syna. Najsłynniejszy z nich był trzeci z rodu, Stanisław Feliks Hiszpański.

Stanisław Feliks Hiszpański Maćko z Bogdańca
Stanisław Feliks Hiszpański. Foto: archiwum Wikipedii

Willa istnieje do dziś, choć zmienili się właściciele. Wprawdzie w czasie II wojny światowej została zniszczona, jednak odbudowano ją już w pierwszych latach powojennych, ale już bez dekoracyjnej detali w elewacji. Niestety, późniejsze użytkowanie doprowadziło do kolejnej degradacji i dewastacji obiektu. Obecnie, staraniem aktualnych prywatnych właścicieli, prowadzony jest remont budynku.

Willa Hiszpańskich na Mokotowie. Stan z czerwca 2017r.  Foto: Liliana Kołłątaj

 

Willa Hiszpańskich na Mokotowie, detale ogrodzenia. Foto: Liliana Kołłątaj

 

Willa Hiszpańskich na Mokotowie. Stan z czerwca 2017 r.  Foto: Liliana Kołłątaj

Pozyskane z produkcji fundusze Stanisław Feliks Hiszpański przeznaczył również na działalność konspiracyjną i niepodległościową oraz filantropijną, edukacyjną i społeczną.
Rodzina Hiszpańskich nigdy nie żałowała datków na cele patriotyczne. W 1918 roku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, przekazali na Skarb Państwa całą swą biżuterię rodową, nawet ślubne obrączki. Wśród podarowanych Ojczyźnie precjozów znalazł się także szczególny drobiazg: srebrna broszka z datą 1863, godłem Orła Białego i napisem „Boże, zbaw Polskę”.

Na początku XX wieku Hiszpańscy zakupili całą posiadłość pod Warszawą, między Wiązowną a Józefowem, w Emowie nad Świdrem, przy ulicy Mlądzkiej. 
Posiadłość zwano początkowo „U Hiszpana”, a oficjalnie Osada Kilińskie (oczywiście w nawiązaniu do słynnego szewca z Podwala). Najpierw powstał tam piętrowy budynek zwany „Białym Domkiem” i zabudowania gospodarcze. Miejsce rodzinnego wypoczynku stało się z czasem kwaterą główną Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w zaborze rosyjskim.  Stanisław Feliks Hiszpański, inicjator i założyciel „Sokoła” w Kijowie. Rozwijając tę ideę na terenie okupowanej Polski, prowadził w Osadzie Kilińskie szkolenie wojskowe do przyszłego Wojska Polskiego. Odbywały się tu także paramilitarne i patriotyczne szkolenia skautingu – przyszłego harcerstwa i niebawem Osada stała się kwaterą główną zakonspirowanego Harcerstwa Polskiego. To właśnie w kręgach sokolskich Hiszpański używał pseudonimu Maćko z Bogdańca.
W 1922 roku  dobudowano w Osadzie jeszcze dwór mieszkalny w stylu modernistycznym, według projektu Jana Koszczyca Witkiewicza. Cała posiadłość przekazana została Akademii Umiejętności i Kasie im. Mianowskiego, po czym przekształcona w ośrodek pracy i wypoczynku dla naukowców,  przez fundatora  – Stanisława Feliksa Hiszpańskiego, nazwany żartobliwie „Mądralinem”. 

Mądralin 1921-1930
Mądralin w latach 1921-1930. Foto: polona.pl

Do posiadłości w Emowie nazwa „Mądralin” przylgnęła już na stałe. Ufundowany przez Hiszpańskich azyl dla naukowców przetrwał wojnę w dobrym stanie, mimo – a może właśnie dlatego (o ironio!), że utworzono tam ośrodek wypoczynkowy dla żołnierzy Wermachtu i ich rodzin. Wprawdzie Niemcy opuszczając „Mądralin” ogołocili go z wartościowych przedmiotów, ale zabudowania nie zostały zniszczone.

Mądralin 1941
Mądralin w roku 1941, jako niemiecki ośrodek wypoczynkowy. Foto: NAC

Stanisław Feliks Hiszpański zginął 25 września 1939 roku podczas bombardowania Warszawy. Symboliczny grób znajduje się na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Firmę do roku 1944 prowadziła żona, Zofia Hiszpańska, wspierana przez syna, oczywiście Stanisława, późniejszego malarza i architekta.

Stanisław Feliks Hiszpański z synami Stanisławem i Januszem
Stanisław Feliks Hiszpański z synami  Stanisławem i Januszem (najmłodszym). Foto: archiwum internetowe – ze zbiorów prywatnych rodziny Hiszpańskich

 

Rodzina Hiszpańskich w willi przy Narbutta 18 ok r.1920
Rodzina Hiszpańskich w willi przy Narbutta 18, ok 1920 r. Stanisław Feliks z nieodłączną fajką. na prawo od córki Zofii siedzi żona Stanisława, również Zofia. Na prawo od niej synowie, najstarszy – Zdzisław i młodszy Stanisław. Foto: archiwum internetowe – ze zbiorów prywatnych rodziny Hiszpańskich.

Mądralin w roku 1952 został przejęty od Skarbu Państwa przez Polską Akademię Nauk i utworzono tu Dom Pracy Twórczej, obejmujący ośrodek konferencyjny na ok. 80 osób oraz apartamenty hotelowe.

W 2013 roku stwierdzono, że „nieruchomość ma nieuregulowany status prawny i trudno o jej wykorzystanie”. W efekcie PAN musiała opuścić ośrodek, który stał pusty i niszczał. Jakiś czas później budynek i teren zostały przejęte przez sąsiadującą z Mądralinem Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, przez co obiekt stał się praktycznie niedostępny. Toteż obecnie nic nie wiadomo o jego stanie, a wykonanie aktualnych zdjęć jest niewykonalne.

Mądralin Dom Pracy Twórczej PAN
Mądralin. Dom Pracy Twórczej PAN w Emowie nad Świdrem, przed 2013 r. Foto: archiwum internetowe

 


Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close