PLAC SŁONECZNY. Z HISTORIĄ JEDNEGO DRZEWA W TLE

Przedwojenne domy przy Placu Słonecznym. Foto: Liliana Kołłątaj

Jeden z najmniejszych i jednocześnie najładniejszych placów Żoliborza, a ściślej – Żoliborza Oficerskiego. Powstał w latach 1922-1925, a zamieszkać przy nim mieli najwyższej rangi oficerowie. Zbiegają się na nim promieniście od południa trzy ulice: po środku Śmiała, najstarsza ulica Żoliborza, a po bokach dwa odcinki Fortecznej.

Plac Słoneczny, wjazd z ulicy Fortecznej. Foto: Liliana Kołłątaj

Od północy zaś otoczony jest półkoliście przylegającymi do siebie piętrowymi willami, o dość podobnym układzie architektonicznym. Już ten układ ulic i budynków oraz ich podobieństwo daje do myślenia. A gdy jeszcze zobaczy się ten układ na planie, to nawet osoba niezorientowana w historii Żoliborza, a Żoliborza Oficerskiego w szczególności, zapewne pomyśli, że taki projekt czymś pewnie był inspirowany.
Spodziewać można się tu od razu jakiegoś pierwotnego urbanistycznego zamysłu. Bo też i taki był. Tylko realizacja, świetnego skądinąd pomysłu, nie do końca się udała.

Plac Słoneczny przed wojną i obecnie

Nazwa placu nie jest przypadkowa. Nie tylko bowiem jego okrągły kształt z okrągłą wysepką na środku i promieniście odchodzącymi uliczkami przypomina słońce.
Antoni Jawornicki i Kazimierz Tołłoczko – architekci i pomysłodawcy tego projektu, zaplanowali więcej słonecznych nawiązań. Półkoliście ustawionych domów miało być dwanaście. I celowo otaczają plac od północy. Na środku założenia, na owej słonecznej wysepce tworzącej „twarz” słońca – w aureoli obiegającej ją dokoła jezdni – miała rosnąć strzelista topola włoska. I już łatwo się domyślić: tak, placyk swym układem miał tworzyć zegar słoneczny. Smukła topola miała swym cieniem wskazywać godziny.
A wyszło – tak jak wyszło.
Na środku placu zamiast wyniosłej włoskiej topoli rośnie rozłożysty klon srebrzysty.
Dlaczego? Cóż, opinii, wersji i legend na ten temat jest sporo. Ponieważ jednak żadna nie wydaje się w 100 procentach prawdziwa, nie będę ich tu przytaczać.
Najprawdopodobniej po prostu, gdy nie do końca zrealizowano projekt zabudowy placu, kwestia gatunku drzewa przestała mieć istotne znaczenie.
Domów powstało bowiem 10, a nie 12, jak pierwotnie planowano. A klon wprawdzie nijak nie jest w stanie spełniać roli zegarowej wskazówki, ale za to pięknie wypełniał zielenią wysepkę na środku placu, a i zimą jego rozłożyste konary prezentowały się okazale.
Dlaczego używam czasu przeszłego?
Nie, klon nie zniknął. Ale coraz więcej z nim kłopotów.

Warszawa Żoliborz Plac Słoneczny
Rozłożysty klon na Placu Słonecznym w zimowej wersji, zanim jeszcze zaczął chorować. Grudzień 2015 r. Foto Liliana Kołłątaj
Plac Słoneczny z zabytkowym klonem, niestety już nieco okrojonym, ale jeszcze w niezłej formie. Lato 2020. Foto: Liliana Kołłątaj

Drzewo rośnie tam już tak długo, że zostało uznane za pomnik przyrody i wpisane do rejestru. A także trafiło pod opiekę dendrologów, bowiem klon to nie oliwka i jego żywotność jest niestety znacznie krótsza. Toteż ostatnio zaczął biedak szwankować i nie prezentuje się już tak okazale, jak na powyższych zdjęciach. 

Warszawa Żoliborz Oficerski Plac Słoneczny
Obecnie tyle zostało z zabytkowego klonu. Wrzesień 2022. Foto: Liliana Kołłątaj


Domy wokół placu są dziełem Rudolfa Świerczyńskiego i Romualda Gutta, który zaprojektował także zabudowę innego pięknego placu żoliborskiego – placu Henkla, powstałego dokładnie w tym samym czasie, co Plac Słoneczny.
Segment przy placu Słonecznym 6 wpisany jest do rejestru zabytków.

Warszawa Żoliborz Oficerski zabytkowe domy Plac Słonecznym
W centrum zdjęcia segment pod adresem Plac Słoneczny 6, wpisany do rejestru zabytków. Foto: Liliana Kołłątaj

Warto przy okazji przypomnieć, że nieopodal Placu Słonecznego, w piwnicy domu przy Fortecznej 4, w latach okupacji, aż do końca Powstania Warszawskiego, działała tajna radiostacja, którą z powodu usytuowania nazwano „Łodzią Podwodną”. Była tak świetnie zakonspirowana, że Niemcy nie odkryli jej nawet w czasie rewizji, którą przeprowadzili w 1941 roku. Radiostacją kierował Stanisław Rodowicz, brat Kazimierza – ojca słynnego Jana Rodowicza „Anody”. To całkiem inny i dość obszerny temat, zatem poczytajcie o tym w oddzielnym artykule 👉 RADIOSTACJA ŁÓDŹ PODWODNA 

W domu przy Fortecznej działała w czasie wojny zakonspirowana radiostacja. Foto: Liliana Kołłątaj

Plac Słoneczny i jego okolice ucierpiały w czasie Powstania Warszawskiego, czego wspomnienie spotkać można jeszcze do dziś choćby nieopodal na ulicy Czarnieckiego, gdzie na elewacji szkoły wciąż widać ślady po kulach. Jednak w porównaniu z sąsiadującym Starym Miastem można powiedzieć, że rejon ten wyszedł z wojny obronną ręką. 
O zabytkowej szkole przy ulicy Czarnieckiego piszę w odrębnym artykule 👉 PORANIONA SZKOŁA

Na ścianach szkoły przy ulicy Czarnieckiego do dziś widoczne są ślady po kulach z czasów II wojny. Foto: Liliana Kołłątaj

 

Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.Kategorie KLUB GLOBTROTERA Blog. Indeks chronologiczny, ŻOLIBORZTagi , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close