
Wędrując z Klubem Globtrotera po Mazowszu wybraliśmy się kiedyś w okolice Tomaszowa Mazowieckiego. A tam, na obrzeżach miasta, przy ulicy Pod Grotami, trafiliśmy na – nomen omen, zgodnie z nazwą ulicy – właśnie groty. Ulica jest raczej wyasfaltowaną drogą leśną, a groty też nie są typowymi grotami. Ale – do rzeczy.


Groty Nagórzyckie to efekt niezwykłego połączenia wytworu natury z dziełem rąk ludzkich – labirynt podziemnych sal, korytarzy i wnęk w dawnej kopalni piasku kwarcowego.
Utworzono tam Podziemną Trasę Turystyczną, która została udostępniona turystom 2 lutego 2012 roku. Zwiedzając Groty także latem warto pamiętać o zabraniu dodatkowego okrycia, gdyż można przeżyć szok termiczny na skutek dużej różnicy temperatur. Temperatura w Grotach nawet latem nie przekracza 15°C. Zwykle temperatura wewnątrz wynosi zaledwie ok. 9°C, a wilgotność sięga 65%, a miejscami nawet 85%.


Groty zwiedza się wyłącznie z przewodnikiem, w grupach od 5 do 25 osób. Długość trasy to ok. 160 m, ale zwiedzanie trwa ok. 30-45 minut, gdyż na trasie ustawionych zostało kilka ekspozycji tematycznych. Jeśli ktoś zamierzałby wybrać się z większą grupą – warto zarezerwować wstęp.


Groty dostępne są przez cały rok, także zimą. Od 1 listopada do 31 marca można je zwiedzać od wtorku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 10.00-16.00 (wejście ostatniej grupy – o godzinie 15.30). Natomiast od 1 kwietnia do 31 października w godzinach 10.00-18.00 (wejście ostatniej grupy – o godzinie 17.30), od wtorku do niedzieli. Koszt biletu to zaledwie kilka złotych, przed pandemią było to 10 zł, ale kilka lat minęło więc cena mogła trochę się zmienić.
Szczegółowe wiadomości o Grotach oraz informacje na temat zwiedzania znaleźć można na stronie:
http://www.okraglica.pl/?l=0&s=0/2&p=groty-nagorzyckie
Będąc już w okolicy warto wybrać się jeszcze do Skansenu Rzeki Pilicy oraz do rezerwatu Niebieskie Źródła. Wizyta w Grotach Nagórzyckich była właśnie częścią takiej trasy przygotowanej przez Klub Globtrotera pod nazwą PODRÓŻ DO NIEBIESKICH ŹRÓDEŁ. Mazowsze z Klubem Globtrotera
Niebieskie Źródła to rezerwat geologiczno-przyrodniczy w dopływie Pilicy, rzec można w jej rozlewiskach. Najważniejszą osobliwością są tu wywierzyska krasowe, przypominające gejzery. Wraz z kanałami odpływowymi tworzą rozlewisko, w którym temperatura wody utrzymuje się na poziomie od 6°C zimą do 11°C latem. Powierzchnia wody w rozlewisku nigdy więc nie zamarza, toteż miejsce to jest zimową ostoją i wiosennym terenem lęgowym wielu gatunków ptaków. Podłoże owych „gejzerów” to skałki wapienne. Przy sprzyjających warunkach oświetlenia zarówno skałki jak woda wokół nich nabierają niebieskawo-szmaragdowego odcienia – stąd nazwa rezerwatu.



Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.
Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.


1 myśl w temacie “GROTY NAGÓRZYCKIE”