PODRÓŻ DO NIEBIESKICH ŹRÓDEŁ
czyli MNIEJ ZNANE MAZOWSZE

Tym razem rejonem naszej eksploracji będzie Mazowsze Południowe, a konkretnie Dolina Pilicy. Na naszej trasie pojawi się kilka niezbyt dużych miejscowości, co pozwoli zajrzeć w wiele miejsc w krótkim czasie.
Zamek w Inowłodzu. Foto: Liliana Kołłątaj
INOWŁÓDZ
Inowłódz to jedno z bardziej filmowych miast Polski. Stanowił tło dla wielu polskich filmów i seriali. Tu kręcono m.in.: Popioły, Hubala, Czterech pancernych i psa, Pana Wołodyjowskiego, Jak rozpętałem drugą wojnę światową, Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny, Kanclerza. Z Inowłodzem związany był też Julian Tuwim.
Ciekawostkami Inowłodza są m.in.: romański kościół św. Idziego z XII w., ruiny zamku Kazimierza Wielkiego z XIV w., kościół parafialny św. Michała Archanioła z XVI w., synagoga z XIX wieku, pozostałości cmentarza żydowskiego. O Inowłodzu więcej w artykule na blogu 👉 POCZTÓWKA Z INOWŁODZA


SPAŁA
Spała to znana miejscowość wypoczynkowa nad Pilicą, Tradycje rekreacji sięgają w Spale kilku stuleci. W jej okolicach odbywały się polowania, w których uczestniczyli królowie polscy, carowie rosyjscy i prezydenci Polski międzywojennej. W 1885 roku wybudowano tu rezydencję cara Aleksandra III. Od tego czasu gościło tu wiele koronowanych głów z całej Europy. Po odzyskaniu niepodległości Spała była letnią rezydencją prezydentów Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego. Bywał tu także Józef Piłsudski, jako kuracjusz.
Pozostałością dawnych czasów jest piękny park z pomnikiem żubra, drewniany kosciółek, budynki powozowni i oranżerii.
Spała będzie też punktem wyjściowym do odwiedzenia Bunkra Konewka.


BUNKIER KONEWKA
Bunkier kolejowy w Konewce to część niemieckiego Stanowiska Dowodzenia „Anlage Mitte” z czasów II wojny światowej. Budowa schronów w Konewce i Jeleniu była następstwem utworzenia w końcu 1939 r. w Spale siedziby ważnego niemieckiego ośrodka dowodzenia Ober-Ost.


SKANSEN RZEKI PILICY
Skansen Rzeki Pilicy to w praktyce trzy różne miejsca położone w niedużej odległości od siebie: skansen, rezerwat Niebieskie Źródła oraz Groty Nagórzyckie.

SKANSEN
Skansen Rzeki Pilicy powstaje od 2000 roku i jest pierwszym w Polsce muzeum na wolnym powietrzu poświęconym rzece. Główne działy to: tradycja młynarstwa w dolinie Pilicy, zbiór militariów z regionu oraz pamiątki z carskiej i przedwojennej Spały.


NIEBIESKIE ŹRÓDŁA
Najważniejszą osobliwością rezerwatu są wywierzyska krasowe, przypominające gejzery.Wraz z kanałami odpływowymi tworzą rozlewisko, w którym temperatura wody utrzymuje się na poziomie od 6°C zimą do 11°C latem. Powierzchnia wody w rozlewisku nigdy więc nie zamarza, toteż miejsce to jest zimową ostoją i wiosennym terenem lęgowym wielu gatunków ptaków.

GROTY NAGÓRZYCKIE
Groty Nagórzyckie to efekt niezwykłego połączenia wytworu natury z dziełem rąk ludzkich – labirynt podziemnych sal, korytarzy i wnęk w dawnej kopalni piasku kwarcowego. Obejrzymy je w środku, jeśli będą dostępne do zwiedzania.

***
Termin: 15.05.2021, sobota
Spotkanie grupy: godz. 7.30
Plac Bankowy, przy pomniku Słowackiego
Powrót: ok. 20.00
***
Zgłoszenia i wpłaty: do 11 maja.
***
Koszt uczestnictwa: 155 zł
Z Kartą Globtrotera: 135 zł
—
Kalkulacja obejmuje: przejazd autokarem (lub minibusem), ubezpieczenie wycieczkowe, przygotowanie i realizację programu krajoznawczego, bilety wstępu: zamek w Inowłodzu, kościół św. Idziego w Inowłodzu, Bunkier Konewka – zwiedzanie z przewodnikiem, Skansen Rzeki Pilicy.
Kalkulacja przeliczona na min. 15 osób.
Wyjazd następuje przy min.12 uczestnikach, z dopłatą do kosztów transportu (ok. 10 zł).
***
Chcesz wybrać się z nami? Napisz maila na adres: klubglobtrotera@gmail.com lub wyślij zgłoszenie poprzez poniższy formularz ⤵️

Po otrzymaniu zgłoszenia prześlemy potwierdzenie wstępnej rezerwacji na adres mailowy podany w zgłoszeniu.
Pełna rezerwacja miejsca następuje po opłaceniu całkowitej należności.
—
Dane uczestników przetwarzane są tylko dla potrzeb tej wycieczki.
***
Organizatorem wycieczki jest Biuro Turystyki KLUB GLOBTROTERA WARSZAWA, wpisane do rejestru organizatorów turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie pod numerem 2314.
– – – – – – – – – – – – – – –
* W przypadku wycieczek jednodniowych oraz kilkudniowych wyjazdów klubowych nie wysyłamy do Uczestników umów.
* Dokonanie wpłaty oznacza akceptację programu i zasad wyjazdu. Ewentualnych zmian (zmniejszenie liczby zgłoszeń, zmiana nazwisk itp.) i rezygnacji można dokonać najpóźniej do 5 dni roboczych przed terminem rozpoczęcia w przypadku wycieczek autokarowych; w przypadku rajdów i wycieczek pieszych – do 2 dni przed ich terminem.
* W przypadku, gdyby wyjazd nie mógł zostać zrealizowany uczestnicy otrzymają pełne zwroty wpłat.
Dla zainteresowanych tą trasą możliwa jest realizacja jej na zamówienie w innym terminie, także poza weekendem.
Terminy do uzgodnienia, dla grup minimum 15-osobowych.

Podobają Ci się moje pomysły tras zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.
Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.


8 myśli w temacie “PODRÓŻ DO NIEBIESKICH ŹRÓDEŁ. Mazowsze z Klubem Globtrotera”