PODHALAŃSKI WEEKEND. Polska z Klubem Globtrotera

Zamek w Niedzicy. Widok z zapory. Foto: Liliana Kołłątaj

PODHALE
Tym razem Tatry pozostaną w tle naszych działań.
Zajrzymy na Podhale – w okolice Zakopanego i do samego Zakopanego i zajmiemy się przede wszystkim kulturą i historią tego regionu. Wybierzemy się zatem na dwie całodzienne wycieczki na Podhale, w trakcie których zwiedzimy m.in. Krempachy, Nowa Białą, Przełom Białki, Frydman, Dębno, Harklową, Łopusznę, Niedzicę, Czorsztyn, Kacwin, Łapsze, Szczawnicę i inne ciekawe miejsca.
Poświęcimy też trochę czasu stolicy Tatr i postaramy się pokazać Wam Zakopane, jakiego nie znacie.
Jeśli uczestnicy będą zainteresowani wybierzemy się także na spływ Dunajcem w Pieninach (atrakcja płatna dodatkowo).
Poniżej opis wybranych ciekawszych miejsc. Informacje o pozostałych znajdziecie wkrótce na blogu klubowym.

PRZEŁOM BIAŁKI
Pomiędzy Krempachami, Nową Białą i Trybszem rozciąga się krótki, ale niezwykle malowniczy przełom Białki, pomiędzy Kramnicą i Obłazową. Tu nie tylko pospacerujemy nad górską rzeką ciesząc oczy widokami, ale będziemy mogli poczuć się jak zbójnicy i kurierzy tatrzańscy, a nawet jak człowiek prehistoryczny. Tu bowiem kręcono sceny „Janosika” i „Trzeciej granicy”. Tu także natrafiono na ślady wczesnego osadnictwa. Rozejrzyjmy się też po okolicy, gdzie Słowianie bawili się w Noc Kupały i zajrzymy do jaskini, gdzie znaleziono kość mamuta.

Przełom Białki. Foto: Liliana Kołłątaj


FRYDMAN
To osada polskiego Spiszu, którą zdecydowanie należy odwiedzić. Znajdziemy tu wiele ciekawostek, z czasów, gdy okolicą władały rody węgierskie, m.in. gotycko-barokowy kościół, najstarszy w okolicy, kasztel czyli dwór obronny i zachowaną tradycyjną zabudowę spiską. Może nawet uda się nam zajrzeć do winnych piwnic frydmańskich. Frydman przedstawiamy obszerniej w odrębnym artykule na blogu ⏩ POLSKI SPISZ.

Frydman. Kasztel – dwór obronny. Foto: Liliana Kołłątaj


HARKLOWA
Najcenniejszym obiektem wioski jest późnogotycki drewniany kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny, który powstał pod koniec XV w.
W Harklowej 31 grudnia 1861 roku urodził się znany malarz – Włodzimierz Tetmajer, przyrodni brat Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Dwór, w którym mieszkał stoi do dziś, pozostając własnością prywatną.

Podhalański szlak architektury drewnianej. Harklowa. Kościół PW Narodzenia NMP. Foto: Liliana Kołłątaj


DĘBNO PODHALAŃSKIE
Przez Podhale i polski Spisz podążać będziemy szlakiem architektury drewnianej.
Nie sposób przejechać przez Dębno i nie zajrzeć do przepięknego drewnianego kościółka, jednego z najbardziej znanych polskich zabytkowych kościołów drewnianych, wpisanego na listę UNESCO.


ŁOPUSZNA
Łopuszna to także wieś na szlaku architektury drewnianej. Drewnianych zabytkowych budowli znajdziemy tam całkiem sporo. A przy okazji znów spotkamy się z rodem Tetmajerów. Najciekawsze obiekty wioski to bowiem XVI-wieczny drewniany kościół i Dwór Tetmajerów z przyległym folwarkiem.
Z historią dworu wiążą się losy nie tylko rodziny Tetmajerów, ale także innych artystów – poetów Bohdana Zaleskiego i Seweryna Goszczyńskiego.

Łopuszna. Dwór Tetmajerów. Foto: Liliana Kołłątaj


ZAKOPANE
Postaramy się pokazać Wam to miasto nieco inaczej, niż zwykle się je ogląda, zajrzymy w miejsca, gdzie rzadziej trafiają turyści. Odwiedzimy oczywiście także zabytkowy cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Zajdziemy do Willi Atma, gdzie mieszkał Karol Szymanowski, do Czerwonego Dworu, który był siedzibą Republiki Zakopiańskiej, zerkniemy na dom, w którym mieszkał Kornel Makuszyński.
Po Zakopanem pospacerujemy po południu w dniu przyjazdu z Warszawy.
Wizyty w innych miejscach uzależniamy od tego, ile pozostanie wolnego czasu i czym będziecie zainteresowani. Proponujemy wstąpić na regionalną przekąskę do Bartusia Obrochty, zajrzeć do Muzeum Oscypka, a może też do Willi Oksza i do Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN. Zakopane przedstawiamy też w cyklu artykułów „Zakopane na niepogodę”: Zakopane na niepogodę. WILLA ATMA, Zakopane na niepogodę. CZERWONY DWÓR I ZAKOPIAŃSKIE RĘKODZIEŁO oraz Zakopane na niepogodę. WILLA I KARCZMA OBROCHTÓWKA, a także KOŚCIÓŁEK ŚW. KLEMENSA W ZAKOPANEM.

Willa „Atma”, Zakopane, foto: Liliana Kołłątaj


TATRY
Codziennie widoki Tatr z Murzasichla na pewno będą korcić, by się do nich zbliżyć. Wybierzemy się zatem na dwa łatwe spacery widokowe, trasami dostępnymi dla każdego: do Doliny Kościeliskiej i na Polanę Rusinową.

Widok na Tatry Wysokie z Rusinowej Polany.
Foto: Liliana Kołłątaj

TERMIN: 3 – 6 czerwca 2021
(czwartek – niedziela)

Program dzienny opublikujemy niebawem.


KOSZT: 750 zł


Koszt obejmuje:
– transport na trasie Warszawa – Zakopane – Murzasichle – Podhale – Warszawa : przy grupie poniżej 12 osób: przejazd pociągiem Warszawa – Kraków – Zakopane – Kraków – Warszawa oraz na pozostałych odcinkach trasy busem, – przy grupie powyżej 12 osób – przejazd busem lub autokarem na całej trasie,
– 3 noclegi w pensjonacie w Murzasichlu, pokoje 2-osobowe z łazienką; możliwe są pokoje jednoosobowe, z dopłatą 30 zł/os./dzień.
– wyżywienie: 3 śniadania, 3 gorące kolacje,
– wstępy do TPN,
– wstępy do zwiedzanych obiektów muzealnych;
– obsługa pilota na całej trasie,
– ubezpieczenie KLNW.


Koszt nie obejmuje:
– wizyty w Muzeum Oscypka (opcjonalne);
– spływu Dunajcem (opcjonalne),
– regionalnego posiłku w Karczmie Obrochtówka (opcjonalne).


Zgłoszenia tradycyjnie na adres mailowy: klubglobtrotera@gmail.com lub poprzez formularz zgłoszeniowy na blogu.

W zgłoszeniu należy podać:
– imię i nazwisko,
– numer telefonu,
– adres e-mail,
– datę urodzenia do ubezpieczenia wycieczkowego.


Rezerwacja miejsca następuje po wpłacie opłaty rezerwacyjnej w wysokości 300 zł, której należy dokonać w ciągu 3 dni od zgłoszenia. Rezerwacje wstępne do 10 maja, później w miarę wolnych miejsc.

Dopłata końcowa – do 20 maja.


Maksymalna liczba osób: 28
Kalkulacja dla grupy ok. 15 osób.
UWAGA
Wycieczka z przejazdem busem/autokarem realizowana jest przy minimum 15 uczestnikach.
W przypadku mniejszej grupy do Zakopanego i z powrotem jedziemy komunikacją publiczną (PKP do Krakowa + bus Kraków – Zakopane).

Na miejscu, na Podhalu – przejazdy busem, wynajętym dla naszej grupy.

Szczegóły techniczno-organizacyjne podajemy na adres mailowy podany w zgłoszeniu.


Po otrzymaniu zgłoszenia na adres mailowy podany w zgłoszeniu prześlemy  potwierdzenie wstępnej rezerwacji wraz z dalszymi informacjami.

Dane uczestników przetwarzane są tylko dla potrzeb tego wyjazdu.

– – – – – – – – – – – – – – –
>  Dokonanie wpłaty oznacza akceptację programu i zasad wyjazdu. 
>  W przypadku, gdyby wyjazd nie mógł zostać zrealizowany uczestnicy otrzymają pełne zwroty wpłat.

Podobają Ci się moje pomysły tras zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.2 myśli w temacie “PODHALAŃSKI WEEKEND. Polska z Klubem Globtrotera

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close