
Kościółek św. Klemensa powstał w 1847 r.
Niewielka świątynia z modrzewiowego drewna została ufundowana przez właścicielkę dóbr zakopiańskich Klementynę Homolacsową i poświęcona świętemu Klemensowi na cześć fundatorki.


Kościół stoi tuż obok starego zabytkowego Cmentarza na Pęksowym Brzyzku.
Jest z tym cmentarzem mocno i bezpośrednio związany, jako że najbardziej znana zakopiańska nekropolia służyła początkowo jako cmentarz parafialny.
To tu pierwszym proboszczem był ksiądz Józef Stolarczyk. Gdy zmarł, pochowano go na cmentarzu, do powstania którego się przyczynił. To bowiem właśnie parafii św. Klemensa (czyli de facto na ręce księdza Stolarczyka) Pęksowie przekazali w darze brzyzek, czyli fragment ziemi na skraju urwiska nad potokiem, nieopodal kościółka. O księdzu Józefie Stolarczyku dłuższy artykuł znajdziecie w dziale Tatry i Zakopane pod poniższym linkiem: https://klubglobtroterawarszawa.wordpress.com/2019/11/07/pleban-spod-giewontu/

Obecnie świątynia nosi wezwanie Matki Bożej Częstochowskiej oraz św. Klemensa. Mało kto jednak używa tej pełnej nazwy. Najczęściej mówi się o nim po prostu: stary kościółek.

***
***
***
Mili Czytelnicy
Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.
5 myśli w temacie “KOŚCIÓŁEK ŚW. KLEMENSA W ZAKOPANEM”