
W górach nie zawsze świeci słońce. Czasem aura daje się we znaki. Niekoniecznie jednak musimy zostać wówczas w pokoju hotelu lub pensjonatu przed telewizorem. W cyklu ” ZAKOPANE NA NIEPOGODĘ” 👇👇👇 https://klubglobtroterawarszawa.com/category/tatry-zakopane-i-podhale/zakopane-na-niepogode/ przedstawiam Wam miejsca gdzie warto wybrać się, gdy chmury zasnuły niebo i wiatr zacina w twarz deszczem lub śniegiem.
Ja w takich sytuacjach wędruję zwykle na ulicę Kasprusie, bo jest tam kilka miejsc, gdzie można pod dachem interesująco spędzić czas niepogody.
Jednym z takich miejsc jest Willa Atma. To dom, w którym mieszkał Karol Szymanowski. Obecnie znajduje się tam niewielkie, ale całkiem ciekawe muzeum biograficzne kompozytora. Karol Szymanowski uznawany jest za drugiego po Chopinie najwspanialszego kompozytora polskiego. Względy zdrowotne, ale także upodobanie do tej okolicy, spowodowały, że artysta często odwiedzał Zakopane, Podhale i Tatry.

W latach 1930-35, przed wyjazdem z Polski do Szwajcarii na leczenie sanatoryjne, zamieszkał na dłużej w Zakopanem, w willi „Atma”, przy ulicy Kasprusie 19.
Obecnie mieści się tu jedyne na świecie muzeum biograficzne tego artysty.
Inicjatywę utworzenia w Atmie Muzeum Szymanowskiego zgłosił kompozytor Michał Kondracki już w 1937 roku, czyli w roku śmierci artysty.
Po wojnie starania w tym kierunku prowadziła siostrzenica Szymanowskiego, Krystyna Dąbrowska. Ale dopiero w 1967 roku skuteczne działania w tej sprawie podjął krytyk muzyczny „Życia Warszawy” Zdzisław Sierpiński.
Warto wspomnieć, że do zebrania funduszy potrzebnych na wykup willi, zamieszkałej przez lokatorów, przyczynił się w latach 1972–1974 Jerzy Waldorff, który utworzył przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym społeczny komitet działający na rzecz utworzenia muzeum.
W 1974 willa została przekazana Muzeum Narodowemu w Krakowie, które po 2 latach remontu 6 marca 1976 udostępniło ją zwiedzającym, otwierając na parterze budynku ekspozycję poświęconą kompozytorowi oraz jego związkom z Tatrami i Zakopanem.
Pierwszym kustoszem Atmy do roku 2012 był Maciej Pinkwart, pisarz, dokumentalista, autor przewodników turystycznych po Zakopanem, dziennikarz radiowy i prasowy, organizator życia muzycznego w Zakopanem.

Informacje praktyczne:
- godziny otwarcia:
poniedziałki: nieczynne
wtorek – niedziela:. 10.00 – 17.00 - ceny biletów (styczeń 2023):
– normalny – 18 zł
– ulgowy – 12 zł
– rodzinny (maks. 4 osób w tym min. 1 dziecko do 18 r.ż.) – 36 zł
– bilet dla młodzieży od ukończenia 7 do 26 roku życia – 1 zł
– wtorek – dzień wolnego wstępu na ekspozycje stałe (warto sprawdzić na stronie, bo dni wolnego wstępu potrafią się zmieniać).
Strona internetowa: https://mnk.pl/oddzial/muzeum-karola-szymanowskiego
Lokalizacja: zachodni rejon Zakopanego, dojście pieszo, ok. 10 min. z Krupówek, ok. 20 min. z dworca PKP/PKS

A gdyby naszła Was ochota na dalsze poszukiwania śladów Karola Szymanowskiego w Zakopanem, to wybierzcie się na stary zabytkowy Cmentarz na Pęksowym Brzyzku. To zaledwie kilkanaście minut spacerkiem od willi „Atma”. Tam, w murze okalającym tę niewielką nekropolię, znajdziecie tablicę poświęconą artyście. Szymanowski pochowany został w Krakowie, w kościele na Skałce, ale Zakopane wciąż o nim pamięta.

Gdy znajdziecie się już na Pęksowym Brzyzku na pewno szybko stamtąd nie wyjdziecie, bo to wyjątkowo piękny i klimatyczny cmentarz, a w dodatku panteon Zakopanego. Wprawdzie lepiej wybrać się tam przy dobrej pogodzie, ale lekka mżawka czy proszący śnieżek nie będą wielką przeszkodą.
Na wszelki wypadek podrzucam od razu krótki przewodnik, który powinien Wam ułatwić zwiedzanie tej niezwykle oryginalnej nekropolii 👉 CMENTARZ NA TATRZAŃSKĄ NUTĘ


Inne propozycje w cyklu ZAKOPANE NA NIEPOGODĘ:
- Zakopane na niepogodę. CZERWONY DWÓR I ZAKOPIAŃSKIE RĘKODZIEŁO
- Zakopane na niepogodę. WILLA I KARCZMA OBROCHTÓWKA
- KOŚCIÓŁEK ŚW. KLEMENSA W ZAKOPANEM

A jeśli mimo wszystko w marną pogodę nie będzie się chciało Wam ruszyć z pokoju i wędrować – to możecie spędzić trochę czasu czytając inne moje artykuły i opowiastki tatrzańskie. 😉🙂
👉 TATRZAŃSKA NOC. Opowiastki tatrzańskie
👉 BIAŁA ŚMIERĆ. Kilka uwag o lawinach
👉 WAKACYJNIE I TATRZAŃSKO czyli RZECZ O SIKLAWIE I OKOLICY
👉 SCHRONISKO W DOLINIE PIĘCIU STAWÓW
Tekst i zdjęcia: Liliana Kołłątaj
Wszystkie prawa zastrzeżone
Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.
Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.

